Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Stavebnictví v říjnu kleslo o 8,5 %, nižší byla i zaměstnanost

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v říjnu klesla meziročně reálně o 8,5 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 7,3 procent. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,5 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 20,1 procenta. Český statistický úřad revidoval zářijový pokles na 7,7 procenta z 7,4 procenta.

Letošní říjen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v říjnu meziměsíčně nižší o 1,5 procenta.

„Tuzemské stavebnictví stále nedokáže využít jinak obecně příznivého makroekonomického klimatu a stále se se potácí citelně pod předkrizovou úrovní. V říjnu dokonce opětovně zrychlovalo svůj meziroční propad, jejž navíc už není možné ´svádět´na efekt základny tak jako v letních měsících, neboť loňský říjen byl první měsícem, kdy po devíti měsících růstu došlo k meziročnímu propadu stavební výroby,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Za letošním prudkým poklesem podle něj stojí ovšem nejen útlum čerpání z rozpočtu EU, ale také například tíživé dopady unijní regulatoriky EIA – posuzování dopadů staveb na životního prostředí –, které zpomaluje realizaci řady stavebních projektů. V neposlední řadě je také třeba zmínit obecně zbytečné táhlé schvalovací procesy v oblasti stavební výstavby, které ve svém důsledku brzdí nejen stavebnictví, ale ekonomiku jako takovou, doplnil Kovanda.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v říjnu meziročně snížil o 3,2 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 0,1 procenta na 32 893 Kč.

Počet vydaných stavebních povolení se meziročně zvýšil o 0,4 procenta, stavební úřady jich vydaly 7 413. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 24,5 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 se zvýšila o 0,7 %.

Počet zahájených bytů meziročně klesl o 4,3 procenta a dosáhl hodnoty 2 172 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 14,5 procenta. V bytových domech byl naopak zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 35,6 procenta.

Počet dokončených bytů se meziročně zvýšil o 75,4 procenta na 3146 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 9,9 procenta, v bytových domech se v důsledku dokončení velkého projektu v Praze zvýšil více než čtyřnásobně.

Newsletter