RoklenFx: Šéfka Fedu nakopla dolar. Připravte se na sprchu dat


08:04 • 15. února 2017

Tagy: fx, forex, euro, koruna, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Yellenová podpořila vidinu brzkého zvýšení sazeb. Růst domácí ekonomiky v závěru minulého roku zpomalil. Dnes se na nás žene smršť amerických dat.

Koruna tak začíná den na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem se obchoduje kolem 25,54 USDCZK.

Česká ekonomika loni podle předběžného odhadu rostla meziročně o 2,3 procenta. V samotném 4. čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,7 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,2 procenta. Pohledem na celý rok 2016, nejvíce se na růstu podílela spotřeba domácností a zahraniční obchod. Z rostoucí domácí i zahraniční poptávky pak těžila naprostá většina domácích odvětví, především pak zpracovatelský průmysl. Pokleslo naopak stavebnictví.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Eurokoruna by se měla držet od 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkoruna pak v pásmu 25,49 až 25,59 USDCZK.

Dolar má za sebou další den plusových čísel. Během úterý se dostal až k 1,057 EURUSD.

Hlavním motorem zpevnění americké měny bylo vystoupení šéfky Fedu Yellenové před Kongresem. Podle jejích slov bude centrální banka muset zvýšit své úrokové sazby na jednom z nadcházejících zasedání. Podle ní by odkládání tzv. úrokové normalizace bylo „nerozumné“, protože později by vznikla potřeba mnohem rychlejšího navyšování. A právě to by ve výsledku mohlo vyústit v recesi americké ekonomiky.

Každopádně, vyšší úroky jsou nutností, a to především vzhledem k dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace.

Během středy bude nejakčnější dění opět v USA. Dočkáme se dat ohledně inflace, maloobchodu a průmyslové výroby – to vše za leden. Do toho navíc bude pokračovat výpověď Janet Yellenové před bankovní komisí amerického Senátu.

Eurodolar by se měl dnes pohybovat od 1,053 až 1,061 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

EUR/USD

;

USD/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.