Proč investovat do zdraví


17:09 • 8. srpna 2016

Tagy: investice, zdraví, Akcie, Ekonomika

Do akcií obecně doporučuji investovat s dlouhodobým horizontem, na pět a více let. Myslím si, že dlouhodobě budou zhodnocovat tituly, které tak či onak souvisí s procesem populačního stárnutí a s lidským zdravím jako takovým. Proč?

Není to nijak světoborná myšlenka, ale zdá se mi, že řada investorů tuto potenciálně slibnou příležitost nedoceňuje. Mají příliš krátký investiční horizont, jsou netrpěliví,...

S tím, jak ekonomika roste, se stále vzácnějším stává čas. Když si například vezmeme českou ekonomiku, v roce 2014 vyprodukovala o 43 procent zboží a služeb více než v roce 2000. Za tu samou dobu, tedy mezi lety 2000 a 2014, se ženám život prodloužil o 4,2 procenta a mužům o 5,5 procenta.

To je pochopitelně skvělé, ale když nárůst délky lidského života, tj. času, kdy můžeme zboží a služby spotřebovávat, porovnáme s nárůstem objemu vyprodukovaného zboží o služeb, těch 43 procent, který je o řád vyšší, je zřejmé, že na spotřebu statků a služeb máme stále méně a méně času.

Protože den má – a vždy mít bude – 24 hodin, jedinou možností, jak získat dodatečný čas, je dále prodloužit délku lidského života. Tedy investovat do svého zdraví.

Růst vzácnosti času, který bude pokračovat do budoucna, je fundamentálním důvodem, proč lidé budou za své zdraví utrácet více a více a proč se stále vyplatí – při dlouhodobém horizontu výhledu – vyplatí investovat do všeho, co se zdravím nějak souvisí.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.