Český průmysl v listopadu příjemně překvapil


AKTUALIZOVÁNO 9:32 09:23 • 6. ledna 2017

Tagy: průmysl ČR

AKTUALIZOVÁNO – Česká průmyslová výroba v souladu s očekáváním a předstihovými ukazateli v listopadu výrazně vzrostla, meziročně o sedm procent. Mimo jeden pracovní den navíc, výrazně k výsledku přispěla také silná poptávka ze zahraniční, která se meziročně zvýšila o 12,7 procenta. Podobná situace nastala i v tržbách, které zaznamenaly růst o více než sedm procent, přičemž rychleji rostly tržby z přímého vývozu ve srovnání s domácími.

Největší podíl na meziročním nárůstu měla výroba motorových vozidel, která přispěla třemi procentními body a zaznamenala růst o více než 15 procent. To potvrzují i zveřejněná data o počtu nově registrovaných vozidel, které za celý rok 2016 vzrostly dle agentury Médea reálně o 18,2 procent. Naopak největší meziroční pokles zaznamenala výroba ostatních dopravních prostředků, který dosáhla pouze 81,1 procent úrovně listopadu předchozího roku.

Výsledek odráží velmi vysokou důvěru v tuzemské výrobě. Ta v listopadu totiž vykazovala v průmyslu nejlepší hodnoty od dubna 2011. Celková důvěra v českou ekonomiku jako celek pak dokonce vystoupala na nejvyšší úroveň od května 2008.

Byť se průmyslové ceny drží stále ve srovnání s minulým rokem na nižší úrovni, což je způsobeno především vyšší srovnávací základnou cen energií z minulého roku, důležitý je trend postupného snižování meziročního poklesu. „Rostoucí proinflační tlaky v ekonomice nutí průmyslové firmy, kterým dle posledních průzkumů výrazně rostou ceny vstupů, promítat tyto změny postupně i do svých vlastních cen. Patrné by to mělo být již v datech ze začátku letošního roku.“ uvedl ekonom společnosti Roklen Jaromír Gec

„Optimismus by měl v české výrobě přetrvat i v následujících obdobích, poukazuje na to jak Index nákupních manažerů, tak konjunkturální průzkum. I proto i nadále očekáváme, že růstový trend přetrvá i v nejbližších měsících.“ doplnil Gec.

„Již nyní lze říci, že výroba aut v ČR byla v loňském roce opět rekordní a automobilový průmysl tvoří stále větší část celkové průmyslové produkce a to i na úkor tradičních odvětví jako je např. strojírenství,“ uvedl analytik firmy Akcenta Miroslav Novák. Dodal, že automobilky působící v ČR loni těžily z velmi solidní poptávky v ČR i v zemích EU. I letošní rok by měl být z pohledu výrobců aut pozitivní. Přesto již nelze počítat s tak silným růstem nových zakázek a tím pádem ani produkce aut jako v roce 2016, míní Novák.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.