Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

MMF: Útlum čínské ekonomiky a propad akcií nevěstí krizi

Oslabování čínské ekonomiky a nynější propad čínských akciových trhů nevěstí žádnou krizi a jde jen o projev „nezbytné adaptace“ druhé největší světové ekonomiky. Řekl to jeden z výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu Carlo Cottarelli. Nové signály prohlubujícího se útlumu v Číně vedly minulý týden k otřesům na světových trzích, které vyvrcholily v pátek nejprudším poklesem amerických akcií za téměř čtyři roky.

„Je zcela předčasné mluvit o krizi v Číně,“ řekl Cottarelli, který ve výkonné radě MMF zastupuje část zemí Evropské unie. „Měnová politika byla v minulých letech velmi uvolněná a je nutná adaptace,“ dodal zástupce MMF podle agentury Reuters.

Cottarelli potvrdil, že MMF čínské ekonomice letos předpovídá zpomalení růstu na 6,8 procenta. Loni Čína rostla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo od roku 1990.

„Čínská ekonomika zpomaluje, to je ale naprosto přirozené . . . To, co se dělo v minulých dnech, je samozřejmě pro finanční trhy šok,“ řekl Cottarelli.

Hlavní čínské akciové indexy ztratily od června, kdy se zastavil jejich dlouhý vzestup, už více než 30 procent. Minulý týden Peking finanční trhy zaskočil celkově zhruba tříprocentní devalvací čínské měny.

Cottarelli uvedl, že MMF bude v příštích měsících s čínskými úřady o rozhodnutí oslabit měnu diskutovat. Čína chce, aby se její jüan dostal do koše hlavních světových měn, z nějž fond odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané zvláštní práva čerpání (SDR).

Čínská centrální banka v zájmu toho také minulý týden omezila kontrolu nad domácí měnou, čímž jí umožnila přirozeně oslabit. MMF tento krok přivítal a označil ho za posun směrem k volně plovoucímu kurzu.

Vedení fondu by o možném zařazení čínského jüanu do měnového koše mělo jednat letos v listopadu. Experti MMF ve zprávě ze začátku srpna uvedli, že čínská měna by se neměla stát součástí koše dříve než v říjnu 2016.

Newsletter