Evropský bankovní sektor nabírá dech. Stojí za investici?

Evropský bankovní sektor nabírá na atraktivitě. Poté, co byly velké finanční domy proklínány za krizi v roce 2008 a investoři od nich odvraceli tvář, se zdá, že se finančnímu sektoru dostane milosti. Třebaže stále panuje nejistota s ohledem na vývoj v Řecku, obchodníci bankám věnují momentálně zvýšenou pozornost. Citigroup vydala studii „All Roads Lead to European Financials“, kde poukazuje na silný růstový potenciál u pojišťoven, finančních služeb, bank a telekomunikací.

Index Euro Stoxx Banks, který pokrývá 30 významných evropských bank, vzrostl od začátku roku o bezmála 16 %. Agentura Bloomberg dokonce tvrdí, že akcie evropských bank nabraly od lednového minima 28 %. Navíc, při valuaci blízké 13x P/E je bankovní index v porovnání s ostatními evropskými indexy ještě „levný“.

Game changer

Citigroup ve zmíněné studii podtrhává význam programu kvantitativního uvolňování, který podporuje finanční a cyklické tituly a označuje ho za zásadní událost – game changer. Navíc bankám nahrávají i zlepšující se růstové výhledy pro celou evropskou ekonomiku. Více růstu, více úvěrů a větší zisky – taková je alespoň představa analytiků, kteří letos předpovídají, že zisky bank dosáhnou 5letých maxim. Implikovaná volatilita, od které se odvíjí ceny opcí, se pohybuje u 3 měsíčních kontraktů navázaných na výkon zmíněného Euro Stoxx Banks indexu vůči lednovému maximu o 32 % níže. To značí, že investoři cítí menší potřebu se zajistit proti případnému poklesu trhu.

Komu se nelení tomu se zelení

Z výsledků prvního čtvrtletí lze již vypozorovat, že některé bankovní domy dokázaly díky prodeji dluhopisů výrazně navýšit svůj zisk. Jedním z příkladů je Intesa Sanpaolo – druhá největší italská banka. Ta dokázala za první čtvrtletí meziročně zdvojnásobit svůj zisk z 503 na 1 060 milionů eur, přičemž očekávání analytiků se pohybovalo na částce 659 milionů eur. Čtyřnásobně vyšší tržby z obchodování byly z poloviny taženy prodejem státních dluhopisů v programu QE. Z hlediska poměrové analýzy je Intesa Sanpaolo v evropském měřítku na úplném vrcholu s poměrem 17,8 x, alespoň podle odhadů zisků na letošní rok.

Celkově jde po třech krizových letech italský bankovní sektor opět nahoru a positivní sentiment se projevuje na celém tamním trhu. Financial Times upozorňují, že i Monte dei Paschi di Siena, která měla nejhorší výsledek testů ECB, se po 11 čtvrtletích vrátila do černých čísel i přes posunutí cíle vyrovnaného hospodaření do roku 2018.

Stejně jako Itálie, tak i Španělsko se dostává do hledáčku investorů, kteří v tomto regionu vidí potenciál. Stephen Macklow-Smith, manažer investičního fondu JPMorgan, se nechal slyšet, že španělské a italské banky zaujaly jeho pozornost v posledním roce. Očekává se, že regulatorní změny, které v těchto zemích proběhly, bankovnímu sektoru pomohou k rozkvětu.

Severské bankovní jaro a německý podzim

V popředí grafu, který porovnává poměrové ukazatele, se drží švédské bankovní domy. Svenska Handelsbanken je v dobré kondici a přestože její poslední výsledky byly meziročně totožné, její akcie jsou v porovnání s ostatními v sektoru drahé, ale jistě stále přitažlivé. Společnost se rozdělením akcií rozhodla přiblížit menším investorům a navíc pod taktovkou nového ředitele zvýšila objem letos vyplacené dividendy a expanduje více do Velké Británie a Holandska.

Bankovní skupina Swedbank zase aktuálně staví na posilování pozic v pobaltských státech a přinejmenším vzhledem k posledním čtvrtletním výsledkům dělá dobře. S přehledem překonala odhady analytiků a polepšila si i v meziročním srovnání.

Oproti tomu, bankám v západní Evropě investoři tolik důvěry nedávají a z grafu je vidět, že například Deutsche Bank si cení velmi málo. Společnost se z velikášského snu budí spíše pomalu a ztrácí důvěru svých investorů, kteří vedení na nedávné valné hromadě projevili nejnižší důvěru za několik let. Decimují ji hlavně soudní spory, nízká efektivita navržených úsporných opatření i marné pokusy zvýšit profitabilitu.

Société Générale zase táhne dolů významná expozice na ruský trh, kdy vsadila na akvizici Rosbank. Nedávný politický vývoj v Rusku ale ambice matky Komerční banky narušil a ani silný výkon divize investičního bankovnictví ji v relativní valuaci nedostane ani k průměru.

Český bankovní trh

Úzký trh pražské burzy nabízí dva bankovní tituly. Domácí Komerční banka svými posledními výsledky v zásadě nepřekvapila, ale i tak se v relativním srovnání drží na špici. Jako velmi dobře kapitálově zabezpečená společnost je i při vysoké valuaci stále atraktivní a to zejména pro svůj dividendový výnos.

Rakouská Erste se v evropském měřítku drží okolo průměru, ale nedávný smír s maďarskou vládou poskytuje potenciál pro silný růst. Například také s blížícím se vyřazením akcií rakouského VIG z indexu MSCI by se investoři mohli chtít přesunout právě k Erste.

Je třeba spěchat do bankovního sektoru?

Třebaže jsou evropské banky pod svým letošním maximem, dá se věřit, že sektor jen nabírá dech na výstup vzhůru, kam mu pomůže kvantitativní uvolňování. Vezmeme-li v úvahu relativní podhodnocení celého segmentu, dává smysl přinejmenším o investici v něj uvažovat. Prozatím se tržní optimismus naplňuje, a Mario Draghi peníze stále přilévá.

Newsletter