Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy to vře. Zatímco (nejen) vůdčí člen skupiny OPEC osekává ropnou těžbu, co může, v Americe se radují z vyšších cen. Tato radost by však nemusela trvat už moc dlouho…

Podle agentury Reuters došlo tento týden na setkání vrcholných představitelů saúdského ropného průmyslu (poradci ministra pro energetiku Falíha) společně s předními americkými těžaři, kteří využívají metodu frakování. Během schůzky za zavřenými dveřmi prý Saúdové Američanům doslova vpálili do obličeje varování, že pokud čekají scénář, kdy bude OPEC svým snižování produkce ropy kompenzovat nárůst těžby z břidlic, tak jsou šeredně mimo.

„Jeden z poradců řekl, že OPEC rozhodně nehodlá nést ztráty ze zvyšující se americké břidlicové těžby,“ řekl pro Reuters jeden z účastníků americké strany, který si vzhledem k citlivosti tématu přál zůstat v anonymitě. „Napřímo nám pak sdělil, že my ani ostatní američtí těžaři nemáme automaticky předpokládat, že kartel prodlouží svou politiku snižování těžby.“

Podle informací téhož zdroje se schůzky zúčastnili poradci saúdského ropného ministra a vysoce postavení zástupci amerických firem Anadarko, ConocoPhillips, Occidental Petroleum, Pioneer Natural Resources, Newfield Exploration a EOG Resources.

Jak zástupci saúdského ministerstva, tak i vyjmenovaných firem se odmítli k této informaci jakkoliv vyjádřit.

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Černé pasažéry vyhodíme

Členové OPEC podpořeni některými nečleny, které vede samotné Rusko, se v listopadu minulého roku zavázali k osekání denní těžby ropy o 1,8 milionů barelů. Cílem tohoto kroku je snížení celosvětových zásob ropy a opětovné nastolení rovnováhy trhu při vyšších cenách. Dohoda byla vytvořena jako reakce na více jak dvouletý boj klíčových producentů ropy s americkými těžaři.

Celý tento konflikt nakonec vyústil v propad cen černého zlata na více než desetileté minimum, což přivedlo ke krachu nejednoho amerického producenta. Pravdou však je, že to výrazně poškodilo i členy OPEC, kteří jsou tradičně závislí právě na ropných příjmech.

Kudla do zad ropného trhu? Vrahy hledejte v USA

Aktuální rozhodnutí o zmrazení těžby tak celou situaci napravilo, ovšem stejně tak vedlo i k opětovnému vzestupu amerických ropných „zombií“. Potvrzují to nedávná data Mezinárodní energetické agentury, podle které během minulého týdne vzrostly americké zásoby o 8,2 milionů barelů. Jde zároveň o 9. týden růstu v kuse. Do toho pak navíc vstupují ohlášené plány amerických těžařů ohledně navyšování kapitálových investic, stejně tak i směrem vzhůru upravená prognóza americké vlády o tamní těžbě z břidlic.

Ropný kartel nenechává tento vývoj bez povšimnutí. Výše zmiňované neveřejné schůzce předcházelo oficiální vyjádření saúdského ministra Fáliha, který během energetické konference v Houstonu otevřeně řekl, že američtí těžaři už nebudou „černými pasažéry“ profitujícími z aktuální obnovy ropného trhu.

Rozhodne se v květnu

Dohoda členů a nečlenů OPEC platí pouze do poloviny roku. Otázka, zda bude prodloužena, či nikoliv je tak stále ve hvězdách, ovšem informace o neveřejné schůzce Saúdů a Američanů by spíše nahrávala druhému scénáři.

Více informací pravděpodobně přinese až další zasedání členů ropného kartelu, které se tradičně odehraje ve Vídni, a to 25. května. Pokud by se OPEC přiklonil k ukončení dohody, která je již teď plněna na více než 90 %, rally amerických těžařů by pravděpodobně zvolnila. V opačném případě by dost možná hrozil scénář z června 2014, kdy započal jeden z historicky největších propadů černé komodity.

Těžařská radost. Zadlužování pokračuje za potlesku investorů

Newsletter