Co se ve čtvrtek dozvíme od ČNB? Ekonomové a analytici v anketě Roklen24

Bouřlivý úvod týdne nachystaly citované odhady zásahu na koruně některých analytiků a hlasitá reakce odborů, vlády, Tripartity před čtvrtečním jednáním České národní banky a vydáním její nové makroekonomické prognózy. Objevily se komentáře o konci intervencí ČNB až s koncem roku 2016, o sražení koruny přes 28 k euru cestou slovní intervence či přímo posunem intervenčního cíle, kde dnes ČNB nedovoluje koruně posílit pod 27 k euru.

Tyto komentáře byly natolik silné, že přiměly k prohlášení přímo ČNB. Ta v úterý uvedla, že intervenční režim ponechá v platnosti nejméně do druhého čtvrtletí roku 2015, je ale možné jeho další prodloužení. K posunu intervenčního cíle (dnes 27 Kč k euru) na koruně výše by ale ČNB přiměl teprve podstatný nárůst protiinflačních rizik.

Co od čtvrtečního jednání ČNB a vyznění nové makroekonomické prognózy centrální banky očekávají tuzemští ekonomové a analytici? Zeptali jsme se v anketě Roklen24.

 

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom, UniCredit:

ČNB ve čtvrtek nezmění nastavení své politiky. Nechá si ovšem otevřené dveře jak k dalšímu prodloužení intervenčního režimu se stávajícím kursem, tak k eventuálnímu posunutí koruny na slabší úroveň.

Vzhledem k narůstajícím očekáváním trhu by ale měla dát ČNB najevo, že není posun koruny na pořadu dne a že by eventuálně takovou změnu komunikovala trhu s dostatečným předstihem.

Viktor Zeisel, ekonom, Komerční banka:

Domníváme se, že intervenční režim s floorem na 27,00 CZK/EUR bude ČNB držet nejméně do začátku druhého pololetí  příštího roku. V případě dalších překvapení ve smyslu nižší inflace a/nebo výrazného zpomalení hospodářského růstu, může dojít k dalšímu odsunutí exitu (pozn. red.: opuštění intervenčního cíle na koruně). K tomu aby došlo k posunutí flooru výše by ČNB musela čelit situaci, kdy by její model ukazoval na ještě vyšší snížení úrokových sazeb, než tomu bylo v listopadu (tehdy model ukazoval na 100 bazických bodů). Jiná opatření ČNB víceméně nezbývají.

Předpokládáme, že nová prognóza ČNB ukáže na vyšší hospodářský růst v tomto i příštím roce. Nicméně inflační výhled by se měl posunout o něco níže.

Petr Sklenář, hlavní ekonom, J&T Banka:

Od čtvrtečního zasedání ČNB žádnou změnu měnové politiky nečekáme, tj. pokračování intervencí (držet korunu nad 27 CZK/EUR) a nulových sazeb (0,05 % u reposazby). Inflace zůstává nízká, nenaplňují se projekce ČNB a minimálně se projevuje efekt devalvace koruny, což vede k tomu, že ČNB prodlužuje výhled pro trvání současného režimu. Původně intervence měly trvat do začátku roku 2015, v červnu byl termín prodloužen na „minimálně do konce Q2 2015“ a další prodloužení může přijít na jednom z nejbližších zasedání.

Ukončení současného režimu ať už z hlediska technického provedení a načasování se stává stále nejasnější, místo aby se nejistota v čase snižovala.  Zatím očekávám trvání minimálně do konce roku 2015, ale nelze vyloučit ani protažení režimu až do roku 2016.

Petr Gapko, hlavní ekonom, GE Money Bank:

Nečekám, že by Česká národní banka zvýšila intervenční cíl na měnovém zasedání tento týden. Zajímavá ale bude diskuze a představení nové prognózy. Ta totiž může napovědět, jak se bude vyvíjet měnová politika v příštích měsících. Pokud prognóza ukáže zpomalování hospodářského růstu a po několik měsíců zápornou inflaci, můžeme se dočkat dalšího umělého oslabení koruny na podzim. Je ale velmi pravděpodobné, že se termín ukončení intervencí posunul až do druhé poloviny příštího roku. Dříve než touto dobou rovněž neuvidíme rostoucí úrokové sazby.

Miroslav Novák, analytik, Akcenta:

Pozitivní dopady slabší koruny do domácí ekonomiky se podle mě z větší části již vyčerpaly. Ekonomický vývoj ČR v nadcházejících čtvrtletích bude záviset na (1) domácích faktorech: jak budou domácí podniky ochotny investovat, domácnosti utrácet a jak rychle se bude zlepšovat situace na pracovním trhu a jak rychle porostou reálné mzdy, (2) na zahraničních faktorech: jak rychle poroste ekonomika eurozóny, jaký bude tamní inflační vývoj a  jaké kroky ještě udělá Evropská centrální banka.

Intervenční režim ČNB ponechá v platnosti minimálně do poloviny roku 2015, ale vzhledem k výrazně nižší inflaci počítám s koncem roku 2015, případně až se začátkem roku 2016.

Nelze vyloučit posunutí intervenčního cíle výše (např. nad hladinu 28 či 28,50 CZK/EUR), to však není téma současného zasedání ČNB a takové nové explicitní určení hladiny je podle mě spíše nepravděpodobné. Pokud by ČNB chtěla korunu dále oslabit, neudělá to podle mě jako loni v listopadu, ale pokusí se korunu oslabit slovně v rámci současného intervenčního režimu. Stačí, když vypustí ze svých prohlášení, že bude držet korunu v blízkosti hladiny 27 CZK/EUR a zároveň ponechá v platnosti, že korunu nechá nad hladinou 27 CZK/EUR volně plovat. Slovně poté může posunout korunu ke slabším hodnotám. Tuto možnost vidím jako poměrně pravděpodobnou.

Pokud jde o novou prognózu, bude upravena predikce ve prospěch rychlejšího růstu HDP a naopak pomalejšího návratu inflace zpět k inflačnímu cíli ČNB. Jinak žádné zásadní změny od výhledu na makroekonomické veličiny neočekávám.

Newsletter