Červnový maloobchod výrazně překonal očekávání


AKTUALIZOVÁNO - 11:07 09:12 • 4. srpna 2017

Tagy: ČR, maloobchodní tržby

AKTUALIZOVÁNO – Maloobchodní tržby bez očištění se v červnu meziročně zvýšily o 6,6 procenta, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o osm procent, za pohonné hmoty o 7,6 procenta a za potraviny o 4,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. O 6,6 procenta rostly i maloobchodní tržby po očištění o sezónní vlivy.

Meziroční zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst internetového a zásilkového prodeje (o 19,4 %) a prodeje v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 4,5 %).

„Růst maloobchodních tržeb předčil konsensus trhu, když rostl o 6,6 procenta ve stálých cenách. Maloobchod tak naplnil pozitivní očekávání pramenící z rostoucí důvěry obchodníků v ekonomiku v posledních dvou měsících. Data potvrzují ochotu domácností zvýšit spotřebu, a i to přesto, že v předběhových indikátorech se začíná projevovat mírný pokles důvěry spotřebitelů v ekonomiku,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Češi jsou po celý letošní rok v nakupování téměř k nezastavení. V obchodech se poohlíží prakticky po všem. Nakupují potraviny, elektroniku, oděvy i zboží vyplňující jejich volný čas. Hojněji navštěvují také různá ubytovací a stravovací zařízení. Velkou část jejich útrat představují nákupy dražšího zboží zbytného charakteru,“ poznamenal Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

„Z pohledu struktury tržeb obecně pokračuje trend patrný i v předchozích měsících. Zatímco dynamika tržeb u potravinářského zboží je od druhé poloviny minulého roku slabší z titulu růstu cen potravin, v segmentu nepotravinářského zboží je dynamika maloobchodu silná a v posledních měsících překonávala desetiprocentní meziroční růst,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. V červnu však naopak dynamika prodejů u potravin mírně zrychlila (3,7 % y/y), zatímco u nepotravinářského zboží zpomalila na 8 % yoy, což je však nadále  příznivá dynamika, dodal.

„Vzhledem k stabilní ekonomické situaci, nízké nezaměstnanosti, rychle rostoucím platům a optimistickým očekáváním domácností odhadujeme, že domácnosti budou pokračovat v nakupování i nadále. Za celý rok však očekáváme růst maloobchodních tržeb pomalejším tempem než v roce 2016,“ dodal analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Ve specializovaných prodejnách se zvýšily tržby za prodej oděvů a obuvi (o 10,9 %), výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 7,3 %, počítačového a komunikačního zařízení o 6,2 %, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 5,2 %, výrobků pro domácnost o 4,9 % a potravin o 2,0 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v červnu reálně o 0,7 %. Tržby za potraviny vzrostly o 1,8 %, za pohonné hmoty o 0,2 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,2 %

Za celé 2. čtvrtletí se v maloobchodě kromě motorových vozidel tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 6,1 %, bez očištění o 5,1 %. Ve 2. čtvrtletí 2017 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o čtyři pracovní dny méně.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.