Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Červnový maloobchod výrazně překonal očekávání

AKTUALIZOVÁNO – Maloobchodní tržby bez očištění se v červnu meziročně zvýšily o 6,6 procenta, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o osm procent, za pohonné hmoty o 7,6 procenta a za potraviny o 4,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. O 6,6 procenta rostly i maloobchodní tržby po očištění o sezónní vlivy.

Meziroční zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst internetového a zásilkového prodeje (o 19,4 %) a prodeje v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 4,5 %).

„Růst maloobchodních tržeb předčil konsensus trhu, když rostl o 6,6 procenta ve stálých cenách. Maloobchod tak naplnil pozitivní očekávání pramenící z rostoucí důvěry obchodníků v ekonomiku v posledních dvou měsících. Data potvrzují ochotu domácností zvýšit spotřebu, a i to přesto, že v předběhových indikátorech se začíná projevovat mírný pokles důvěry spotřebitelů v ekonomiku,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Češi jsou po celý letošní rok v nakupování téměř k nezastavení. V obchodech se poohlíží prakticky po všem. Nakupují potraviny, elektroniku, oděvy i zboží vyplňující jejich volný čas. Hojněji navštěvují také různá ubytovací a stravovací zařízení. Velkou část jejich útrat představují nákupy dražšího zboží zbytného charakteru,“ poznamenal Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

„Z pohledu struktury tržeb obecně pokračuje trend patrný i v předchozích měsících. Zatímco dynamika tržeb u potravinářského zboží je od druhé poloviny minulého roku slabší z titulu růstu cen potravin, v segmentu nepotravinářského zboží je dynamika maloobchodu silná a v posledních měsících překonávala desetiprocentní meziroční růst,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. V červnu však naopak dynamika prodejů u potravin mírně zrychlila (3,7 % y/y), zatímco u nepotravinářského zboží zpomalila na 8 % yoy, což je však nadále  příznivá dynamika, dodal.

„Vzhledem k stabilní ekonomické situaci, nízké nezaměstnanosti, rychle rostoucím platům a optimistickým očekáváním domácností odhadujeme, že domácnosti budou pokračovat v nakupování i nadále. Za celý rok však očekáváme růst maloobchodních tržeb pomalejším tempem než v roce 2016,“ dodal analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Ve specializovaných prodejnách se zvýšily tržby za prodej oděvů a obuvi (o 10,9 %), výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 7,3 %, počítačového a komunikačního zařízení o 6,2 %, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 5,2 %, výrobků pro domácnost o 4,9 % a potravin o 2,0 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v červnu reálně o 0,7 %. Tržby za potraviny vzrostly o 1,8 %, za pohonné hmoty o 0,2 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,2 %

Za celé 2. čtvrtletí se v maloobchodě kromě motorových vozidel tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 6,1 %, bez očištění o 5,1 %. Ve 2. čtvrtletí 2017 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o čtyři pracovní dny méně.

Newsletter