Saúdská ropná skupina Aramco chystá expanzi do zahraničí


13:40 • 10. května 2016

Tagy: Saúdská Arábie, ropa

Saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco chystá expanzi do zahraničí, využít k tomu chce i společných podniků s místními společnostmi. Firma uvažuje o příležitostech v Číně, Indii, Indonésii, Spojených státech a Vietnamu. Novinářům to dnes řekl šéf podniku Amín Násir. Zástupci médií navštívili ústředí firmy v Zahránu, což se stává jen velmi zřídka.

„Posuzujeme současnou situaci na trhu a přestože je velmi složitá, je také vynikající příležitostí k růstu,“ řekl Násir, jehož citovala agentura Reuters. Šéf podniku se domnívá, že světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o dalších 1,2 milionu barelů denně. Současným problémem trhu s ropou je přetlak nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny dolů. Z více než dvanáctiletého minima, kde byly ceny v lednu, už se ale ropa citelně zotavila.

Aramco se připravuje na částečnou privatizaci v rámci snahy omezit závislost na příjmech z prodeje ropy. Vláda, která kvůli nízkým cenám ropy bojuje s masivním rozpočtovým schodkem, by skrze primární úpis mohla prodat až pět procent akcií společnosti Aramco. Vláda také firmu požádala, aby hrála důležitou roli v rozvoji průmyslových projektů, jež mají pomoci ekonomiku přesměrovat na jiné příjmy než z prodeje ropy.

Aramco buduje na východním pobřeží Saúdské Arábie rozsáhlý komplex pro opravu a stavbu lodí. Plně funkční by mohl být do roku 2021, prohlásil Násir. První fáze bude dokončena do roku 2018, potenciálně se v ní budou vyrábět tankery a vrtné plošiny.

Aramco počítá s tím, že komplex vytvoří zhruba 80.000 nových pracovních příležitostí. Objem dovozu do Saúdské Arábie má díky němu klesnout asi o 12 miliard dolarů.

Saúdská Arábie, která patří k největším světovým dodavatelům ropy, brání od zahájení propadu světových cen ropy v polovině roku 2014 svůj podíl na trhu a odmítá snižovat těžbu, což by ceny podpořilo. Tím se snaží vytlačit z trhu konkurenty s vyššími náklady na těžbu, což jsou zejména americké firmy dobývající ropu z břidlicových hornin.

Aramco zajišťuje zhruba devítinu světových dodávek ropy. Násir řekl, že firma loni těžila v průměru 10,2 milionu barelů ropy denně.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.