Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Funguje kapitalismus opravdu jak má?

I přesto, že je v posledních týdnech většina pozornosti zaměřena na bouřlivý vývoj světových trhů, napříč investičním publikem se nese otázka (ne)udržitelnosti firemních zisků. Vzhledem k tomu, že se marže podniků drží dlouhodobě na úrovních svých maxim, mnozí experti se domnívají, že nutně musí přijít zvrat, který s sebou stáhne i dosavadní maržové žně.

Příkladem je americký index S&P 500 a marže jeho podniků za posledních 25 let (viz graf). Ukazuje se, že sledovaný benchmark se drží na úrovni historických maxim, které si drží od doby finanční krize 2008. Otázkou tady je, zda je tento trend i nadále udržitelný.

Přesně na to se ve své studii zaměřila analytička americké investiční banky Goldman Sachs Sumana Manohar. Hlavním motorem růstu ziskových marží jsou dle jejího názoru 4 základní fundamenty. Jednak jde o silné ceny komodit, možnost levné výroby na rozvojových trzích, se kterou je  navíc spjat  intenzivní nárůst poptávky mající původ právě v těchto regionech, a v neposlední řadě  přispívají i inovace a nové technologie. Pozitivně pak na marže působí i fúze a akvizice, díky kterým dochází k vytváření úspor z rozsahu.

Uvažujeme-li tedy tato pozitiva, existuje ještě vůbec možnost poklesu podnikových marží? „Býci“ věřící v růst jsou v tomto směru přesvědčeni, že vývoj trhů není nutně spjat s vývojem podnikových marží, jelikož jejich úrovně podporuje především pokračující konsolidace jednotlivých segmentů ekonomiky a neustále se snižující náklady výroby. Na druhé straně ale stojí „medvědi“, kteří věří, že v dohledné době musí nutně přijít korekce, jež s sebou stáhne jak akciové trhy, tak rovněž i podnikové marže.

Týn Goldman Sachs analyzoval oba pohledy, přičemž ve výsledku se přiklání ke druhé, méně pozitivní verzi. Pokud si trhy neprojdou korekcí a nedojde na konsolidaci maržových úrovní a valuací, pravděpodobně bude s aktuálním systémem něco špatně.

Koho (ne)poslouchat na Wall Street

„Snažíme se být opatrní pokaždé, když se přikláníme k negativnímu scénáři. Pokud se ale mýlíme a marže i valuace zůstanou po dobu dalších několika let na aktuálních vysokých úrovních, a to i přesto, že se globální poptávka nachází pod svým dlouhodobým trendem, vznikají širší otázky ohledně toho, zda je kapitalismus jako takový vůbec efektivní.,“ přepisuje slova studie agentura Bloomberg.

Jinými slovy, i ziskové marže by měly procházet vzestupnými a sestupnými fázemi, jako to pozorujeme u trhů, potažmo celých ekonomik. Právě jejich dosavadní úroveň by měla podpořit příchod nových subjektů na trh, díky čemuž by se marže snížily a z podnikatelské sféry by byly vytlačeny neefektivně fungující podniky, čímž by vzniklo více prostoru pro ty efektivní. Pokud se tak nestane, je se systémem něco špatně.

Byť je představa Goldmanů v podstatě logická, nestává se zrovna často, že by instituce velikosti této banky zpochybňovala kapitalismus, který v podstatě umožnil dostat se do situace, ve které je.

Newsletter