Trader, který zbořil Wall Street. Flash crash a Sarao před soudem


12:12 • 22. dubna 2015

(Aktualizováno 18:00) Podvod s využitím informačních technologií, podvod na trhu obchodování s komoditami, manipulace trhu, spoofing. Před britský soud se dnes dostává Navinder Singht Sarao. Trader s futures kontrakty, využívající algoritmického obchodování. Spojené státy žádají jeho vydání. Viní je z vyvolání prudkého propadu trhů ze dne 6. května roku 2010, který vešel do burzovních dějin jako Flash crash.

Sarao dnes od soudu odešel s podmínečným propuštěním na kauci 5 milionů britských liber. Musí zůstat „mimo internet“ a přespávat v domě svých rodičů v Hounslow nedaleko Londýna.

Dne 6. května roku 2010 americký akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA) během okamžiku propadl o tisíc bodů. Americký regulátor došel k závěru, že za propadem stála manipulace na trhu a prstem ukázal na londýnského tradera Saraa. Soud ve Westminsteru rozhoduje, zda jeho vydání do Spojených států neodporuje evropským úmluvám o ochraně lidských práv.

Americké obvinění říká, že Sarao použil automatický obchodní program a zmanipuloval obchodování na futures kontraktu E-mini S&P 500 na chicagské burze Chicago Merkantile Exchange (CME). Jeho aktivita mu měla „přinést významné zisky a  přispět k prudkému propadu amerického akciového trhu 6. května roku 2010“.

Sarao je viněn také z „layering“ strategie, jedné z podob spoofingu, kdy trader zavaluje trh množstvím objednávek na obchody, které nemá v úmyslu realizovat a skrze tyto falešné objednávky manipuluje s cenou ovlivňováním dalších obchodníků na trhu, kteří kvůli tomu upravují nabídku a poptávku po daném cenném papíru, na který míří takováto falešná objednávka.

V případu jde ale o ještě mnohem víc. Požadavek na vydání evropského, londýnského tradera do Spojených států, je přijímán jako kontroverzní a do budoucna precedens. Případ je také testem, zda američtí regulátoři a státní instituce dokáží složit a odsoudit případ rozsáhlé manipulace na akciovém trhu – jak se domnívají.

Sporných otázek kolem je mnoho. Sarao v době, za kterou je viněn, nepracoval pro žádnou americkou ani britskou čelní finanční společnost. Najímal si prostor od londýnské firmy, zaměřené na proprietary-trading a své transakce vypořádával skrze dnes padlou MF Global, vedenou Jonem Corzinem.

Scotland Yard jej přesto zadržel a v USA je viněn v celkem 22 bodech obžaloby. Algoritmické obchodování a nezákonné postupy na trhu mu měly vynést nedovolený zisk, přesahující 40 milionů dolarů. Dosud většinově přijatým vysvětlením flash crashe z roku 2010 je prostá technická záležitost, stojící na komplexnosti dnešních finančních trhů, dominovaných vyspělými počítači a algoritmy. Podle americké komise pro obchodování s komoditami (U.S. Commodity Futures Trading Commission – CTFC) ale Sarao užíváním softwaru, cíleného na manipulaci trhů, strávil posledních šest let a v květnu roku 2010 právě jeho kroky vyvolaly nerovnováhy na derivátovém trhu, které se přenesly na akciový trh a flash crash vyvolaly.

Střelivo regulátorům a vyšetřovatelům do ruky dávají už prověrky, které na Saraa mířily před „osudným“ květnem 2010 ze strany CME a FBI. Kontaktován byl ohledně podezření, že jeho četné a objemově rozsáhlé obchody významně ovlivňovaly zahajovací ceny u derivátů, vztažených k americkému akciovému indexu S&P 500.

V den flash crashe měl Sarao podat na trh objednávky na tisíce obchodů u futures S&P 500 E-mini v celkovém objemu kolem 200 milionů amerických dolarů, které byly sázkou na pád. To v inkriminovanou dobu znamenalo mezi 20 až 29 procenty všech na trh dodaných prodejních a nákupních objednávek. Tyto dodané objednávky byly navíc do odpoledne téhož dne přibližně 19 tisíc krát změněny a následně zcela zrušeny.

Sarao měl dle Bloomberg ve dvoustranné komunikaci odkázat zástupce CTFC při jejich snaze věc vyšetřit do určitých míst a v dalších letech pokračoval ve svém stylu obchodování. Poslední obvinění, která na něj míří, se týkají obchodů z března roku 2014. Před soud se dostal nyní. Ve Spojených státech mu v případě vydání hrozí až 25 let vězení a pokuta do jednoho milionu dolarů.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.