Průzkum: Způsobí Brexit dominový efekt?

Velká Británie se připravuje na referendum o vystoupení z Evropské unie. To je naplánované na 23. června. Vzbuzuje také mimo jiné otázku, zda toto referendum způsobí dominový efekt ve zbytku osmadvacítky. Nedávný průzkum v osmi velkých evropským zemích zjišťoval, zda by jejich země měla uspořádat podobné referendum o členství v EU. Výsledek? Téměř polovina odpověděla ano.

Druhá největší britská výzkumná agentura Ipsos MORI, která zpracovává průzkumy pro britskou vládu, provedla průzkum ve 14 zemích, včetně devíti zemí EU, na vzorku 1030 respondentů ve věku 16 – 64 let.

Chuť po referendu se v jednotlivých zemích Evropy liší. V Maďarsku by si jej například přálo 38 procent respondentů, ve Francii 55 procent a v Itálii 58 procent respondentů.

Japonský premiér se vyjádřil pro setrvání Británie v EU

Na otázku, jak by respondenti volili v případě, že by jejich země takovéto referendum opravdu pořádala, uvedla třetina, že by hlasovali pro to, aby jejich země EU opustila. Napříč národy se však výsledky významně lišily. Pro odchod by hlasovalo 48 procent Italů a 41 procent francouzských respondentů. Poláků by pro odchod hlasovalo pouze 26 procent respondentů ve Španělsku 26 procent.

Podle 48 procent respondentů v zemích EU by britský odchod z bloku vyvolal další odchody národů. Stejná otázka položená respondentům mimo EU přinesla podobnou odpověď. Asi 42 procent respondentů by očekávalo odchod dalších národů v případě, že by Britové EU opustili.

Odchod z EU by podle některých ekonomů Británii pomohl

Historicky se nejedná o první hlasování Britů o Evropě. Krátce po vstupu do předchůdce EU, Evropského hospodářského společenství, tehdejší britský premiér Harold Wilson uspořádal referendum o tom, zda by Británie měla zůstat členem. Bylo to v roce 1975 a výsledek byl jednomyslný – dvě třetiny voličů chtělo ve společenství zůstat. V současné situaci je však výsledek referenda poněkud nejistý.

Pokud Britové odhlasují odchod z EU, klesne prý libra o 20 %

Newsletter