Když byznys bolí. Solárníci prodávají se ztrátou


09:20 • 3. ledna 2017

Tagy: energetika, solární panely, průmysl

Jsou solární panely budoucností energetiky? Možná, ovšem už teď se prodávají se ztrátou…

Podle odhadů agentury Bloomberg většina výrobců solárních panelů v čele s čínskou společností Trina Solar prodává své zboží se ztrátou. Stalo se tak poté, co jejich průměrná cena klesla (k 28. prosinci 2016) o 2,4 % na 36 centů za watt.

Mnozí experti jsou přesvědčeni, že tato úroveň je z hlediska nákladů třetího kvartálu naprosté dno pro většinu výrobců. Co ceny stahuje? Jedná se o expanzi nabídky, která však není podpořena růstem poptávky.

„Pro každého, kdo bude chtít vydělat peníze při takových cenách, jde o opravdu velikou výzvu,“ okomentoval situaci Jeffrey Osborne, analytik ze společnosti Cowen. „Myslím si to, jelikož náklady po většinu minulého čtvrtletí dosahovaly zhruba 36 až 38 centů za watt.“

Tesla kupuje SolarCity. Své „ano“ řeklo 85 % akcionářů

Do problémů se tak dost možná dostávají i ti největší hráči včetně čínské společnosti Trina. Aktuální ceny jsou totiž mnohem nižší, než kdysi největší výrobce panelů z roku 2015 odhadoval. V závěru první poloviny roku 2016 byla totiž cílem čínského giganta redukce nákladů na jeden watt ze 45 centů z druhého kvartálu na 40.

Na druhou stranu, najdou se i tací, kteří s trendem poklesu poměrně úspěšně bojují. V tomto směru je řeč o druhé nejsilnější solární firmě Canadian Solar. Během třetího kvartálu se jí podařilo stlačit náklady z 39 centů až na 37. A to není vše. Do konce roku hodlá to samé číslo dostat až na 29 centů.

Slunečný svět Elona Muska najdete v Pacifiku

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.