Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Tři důvody, proč bude akciová rally pokračovat

Bude rally akciových trhů pokračovat i nadále, nebo se máme připravit na krach? Agentura Bloomberg vybrala tři důvody hovořící pro další vlnu černých čísel.

Prvním fundamentem jsou poslední data ohledně vývoje cen v čínské ekonomice, která naznačují možný růst tamní inflace. Ten by pak mohl být dalším signálem globálního růstu, které by s sebou „strhl“ i komoditní trhy. Do toho navíc vstupují uvolněné finanční podmínky – od stále nízkých úrokových sazeb po rekordní ceny akcií, včetně oslabeného dolaru – které vytvořily zpětnou vazbu ještě více podporující honbu investorů za výnosy.

Čínská inflace

Ceny čínských výrobců rostly v srpnu meziročně o 6,3 %. To vyvolalo spekulace, že druhá největší ekonomika světa a její „reflace 2.0“ může spustit novou vlnu růstu napříč rozvinutými i rozvíjejícími se trhy.

Za poslední měsíc jsme již pozorovali rally rozvojových trhů (měn i komodit). Když si k tomu připočítáme očekávaný nárůst čínské poptávky po komoditách, máme tu další pozitivní fundament, ze kterého budou profitovat především tzv. emerging markets.

Vzestup cen čínských výrobců často pobízí lepší než očekávaná ekonomická data jak v Evropě, tak i v USA. Potenciálně tedy přidává další impuls ke globální rally. Čínský reflační dopad je tedy jedním z klíčových, který zajišťuje globální koordinované oživení.

Komodity

Komodity jako měď a nafta vzrostly od svých minim z druhého kvartálu zhruba o 20 %, železná ruda dokonce ještě víc. Tento fakt tak potvrzuje, že vyhlídky globálních akciových trhů mají poměrně solidní základy. Obnovená síla komodit totiž posiluje očekávání dobrých výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí.

Převážná část býčího výhledu za druhé pololetí pochází z energetického a surovinového sektoru. Pokud se ceny komodit udrží na současných úrovních, růst obratu firem v Evropě a USA by mohl ve třetím čtvrtletí vzrůst přibližně o 5 %.

Měl by být také zřetelný průměrný nárůst hodnotových akcií a titulů ze sektoru surovin, což ostatně podporuje i nárůst globálních výnosů, případně i uklidnění z hlediska geopolitických rizik.

Měnová mánie

Signály akcelerujícího globálního růstu přišly i s uvolněnými likviditními podmínkami na trzích, a to díky slabšímu dolaru, nižším výnosům amerických státních dluhopisů a relativní odolnosti dluhových a akciových trhů.

Investoři již investovali 14,1 bilionu dolarů do amerických státních dluhopisů, ovšem stále se netěší takové kompenzaci, jaké by vzhledem k rizikům chtěli dosáhnout. To mnohé nutí k tomu, aby se přesouvali na trhy mnohem rizikovějších aktiv, které slibují daleko větší výnos.

Situaci dobře znázorňuje například prémie 10letých amerických bondů, která se v posledních dnech dostala na minima naposledy spatřená loni v říjnu.

Tento vývoj by se tak měl projevit v odklonu investorů od státních obligací směrem k těm rizikovějším, tedy například ke korporatním dluhopisům. A právě tento trend by se následně měl projevit jednak ve výkonnosti jednotlivých společností, stejně tak i na akciových trzích.

Newsletter