Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Bude nižší DPH na pivo a potraviny. Tak to teda nebude

AKTUALIZOVÁNO: Na informaci, že vláda schválila pro příští rok rozpočet se schodkem 60 miliard korun, navázala další z úst ministra zemědělství a místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky: DPH na čepované pivo od roku 2017 klesne na 15 z 21 procent. To ale rychle odmítl ministr financí Andrej Babiš i mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle něj koalice o DPH vůbec nejednala. Za uvolnění špatné informace se následně omluvil vicepremiér Pavel Bělobrádek. Co by to ale znamenalo v číslech, pro rozpočet?

Čepované pivo by se od roku 2017 mělo přesunout z 21procentní sazby do 15procentní sazby DPH. Od roku 2018 by měla klesnout DPH u základních potravin, jako je mléko, chléb, maso, máslo a sladkovodní ryby, na deset procent, vypustil dnes ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) obratem reagoval, že o dohodě nic neví. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se na twitteru následně omluvil, že on informoval špatně o dohodě šéfů koalice na snížení DPH u čepovaného piva a základních potravin. „Návrh ještě nebyl odsouhlasen koalicí, všem se omlouvám,“ uvedl. 

„Zlevněním základních potravin snižujeme daňové zatížení občanů, a to zejména u těch ekonomicky nejslabších. Právě pro sociálně nejvíce ohrožené skupiny obyvatel představují potraviny velký podíl na jejich výdajích,“ prohlásil ministr Jurečka.

Bělobrádek nejprve ČTK sdělil, že k dohodě došlo a koaliční partneři zřejmě popírají, že by se téma probíralo na vládě, kde skutečně na programu nebylo. Vzápětí ale na twitteru uvedl, že Jurečku i novináře špatně informoval. „Musím uznat svoji chybu. Návrh na snížení DPH nebyl ještě odsouhlasen koalicí. Všem se omlouvám,“ napsal. Nedementoval nicméně tvrzení, že se na plánu dohodli předsedové koalice.

Snížení daně u čepovaného piva už letos v lednu navrhoval právě předseda ANO a ministr financí Babiš. Zdůvodňoval to podporou hospod kvůli vyšším nákladům v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Chtěla se k ní vrátit až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

Předsedové koaličních stran se nedohodli na snižování DPH, o tématu vůbec nejednali, reagoval obratem také mluvčí vlády Martin Ayrer. „Předsedové koaličních stran toto téma neřešili a žádné snížení DPH dohodnuto nebylo,“ řekl.

Snížení DPH na základní potraviny z 15 procent na 10 procent by znamenalo výpadek příjmů státního rozpočtu v roce 2018 ve výši cca 15 miliard korun podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala. Tento odhad počítá s předpokládaným vývojem spotřeby domácností a podílu výdajů na potraviny podle dat ČSÚ. „Pokud by poklesla i sazba DPH na čepované pivo z 21 % na 15 %, činil by pokles příjmů státu dalších cca 1,2 miliardy,“ dodal ekonom.

Při pohledu na růst ekonomiky a celkových daňových příjmů v loňském a letošním roce a za předpokladu, že ekonomice se bude dařit i příštích letech, by podle Dřímala tato změna DPH nemusela pro rozpočet znamenat velkou zátěž. „Důležité však je ale dosažení všeobecného konsenzu mezi politiky, aby se sazby neměnily znovu po pár letech. Nestabilní daňové prostředí je totiž velkou překážkou pro hladký chod ekonomiky.

Ekonom KB Viktor Zeisel pak uvedl k předpokládaným dopadům takového kroku do inflace: „Maloobchodníci obvykle nepřenesou celou změnu daně na zákazníky. Snížení daní by se částečně promítlo do jejich marží. Podle našeho odhadu by tak inflace mohla klesnout přibližně o půl procenta. Na uvažování centrální banky by toto opatření nemělo mít vliv, protože ČNB pro své potřeby inflaci od změn daní očišťuje. Naopak inflace očištěná o daně by mohla paradoxně stoupnout kvůli vyšším maržím obchodníkům. To by však činilo pouze dvě desetiny procentního bodu,“ soudí Zeisel. 

Proti snižování DPH na pivo se v minulosti vyjádřil například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Řekl, že pivo je zodpovědné za polovinu zdravotních a společenských následků spojených v ČR s alkoholem. V ekonomickém vyjádření jde podle něj o škody za nejméně deset miliard korun ročně. Cenová dostupnost má přitom podle současných studií na míru spotřeby rozhodující vliv, Vobořil by proto o cenotvorbě rád vedl podrobnější debatu. „Pokud by vláda chtěla přinést změnu v DPH, nemělo by se to odrážet na snižování ceny alkoholických nápojů,“ podotkl.

Snížení DPH na základní potraviny podporovala i sociální demokracie. Do budoucna by podle dřívějších vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtěla snížit DPH na deset procent u všech potravin, v tomto volebním období se to ale podle něj nedalo stihnout.

Newsletter