Too-big-to-fail: Deutsche Bank zvažovala fúzi s Commerzbank

AKTUALIZOVÁNO – „Too-big-to fail“. Pojem, který se bankovním sektorem vleče od doby poslední finanční krize. I přesto, že se regulátoři kasali, jak vytvoří prostředí, ve kterém by se scénář roku 2008/2009 neopakoval, opak je, jak se zdá, pravdou. Systémově důležité banky byly, jsou a budou. V některých případech by se dokonce dal použít termín „toooooo-big-to-fail.“ Nevěříte? Tak si představte spojení Deutsche Bank a Commerzbank.

Server Manager Magazine dnes zveřejnil informaci o tom, že největší německá banka Deutsche Bank zvažovala (zvažuje?) možnou fúzi se svým konkurentem Commmerzbank. Byť se tato debata vedla prý jen na teoretické bázi, olej do ohně přilil sám CEO Duetsche John Cryan. Jeho dnešní proslov na konferenci deníku Handelsblatt ve Frankfurtu vnesl do celé kauzy více než jeden otazník.

„V Německu je příliš mnoho bank a příliš nízké marže,“ přepisuje server CNBC Cryanova slova. „Prioritou evropského bankovního sektoru musí být banky s nízkými náklady. Potřebujeme více fúzí jak na národní úrovni, tak i na té mezinárodní. Aktuální situace nemůže dál pokračovat. Evropský finanční sektor potřebuje jasnou strategii.“

První odpověď ze strany Commerzbank byla velice stručná. Její CEO Martin Zielke potvrdil Cryanova slova, když sám řekl, že v „německém bankovním sektoru je příliš mnoho bank.“ Do toho navíc upozornil, že jeho instituce je z hlediska zdrojů „dobře kapitalizována.“

Trable veterána aneb co odstartovalo pád Deutsche Bank

Tyto komentáře u mnohých investorů vzbudily poměrně velký zájem, o čemž nejlépe svědčí růst akcií obou titulů (Deutsche Bank +3,38 %, Commerzbank +4,07 %). Sám Cryan se však celou situaci snažil uklidnit slovy, že je příliš brzy předjímat jakákoliv spojení či převzetí. Podle něj není fúze s Commerzbank na pořadu dne.

„Část toho, na čem teď pracujeme, je zmenšení naší banky,“ řekl Cryan, čímž veškeré spekulace o fúzi poměrně dost ochladil. „Jednoduše chceme, aby její fungování bylo jednoduší.“

Dodatečný komentář Martina Zielkeho pak rovněž veškerý humbuk o něco uklidnil. „Za poslední roky jsme v oblasti stabilizace Commerzbank na bankovním trhu dosáhli mnoho,“ sdělil CEO. „Všeobecnou otázkou však zůstává, do jaké míry budou banky schopny změnit svůj byznys model směrem k dosažení růstu zisků. To opravdu není jednoduchý úkol.“

Pravdou je, že možná fúze by byla pro Deutsche možným řešením nedávných problémů. Letos už největší evropská investiční banka ztratila zhruba 43 % své tržní hodnoty, a to v návaznosti na sled několika kauz. Jmenovat je možné například dosažení rekordních ztrát z hospodaření, obvinění z neudržitelného zadlužení a z manipulace s úrokovými sazbami, pokuty za nekalé praktiky a problémy s tzv. podmíněnými konvertibilními dluhopisy. Do toho je nutné zmínit i masivní a vysoce rizikovou expozici na derivátovém trhu, dále pak označení za „nejnebezpečnější banku světa“, které přišlo ze strany Mezinárodního měnového fondu, a v neposlední řadě i dosud neúplně projevené dopady odhlasovaného brexitu.

Banka si je všech svých nedostatků moc dobře vědoma, proto její vedení vyhlásilo plán restrukturalizace. Ten zahrnuje nejen propouštění, ale i postupné snižování rizikové expozice, pozastavení výplaty dividend či stažení z celkem deseti světových zemí.

Souběžně s možnou fúzí bank se objevila další informace o možném návratu Postbank a její spotřebitelské větve do chodu Deutsche Bank. Původně byl plánován její prodej, který měl bance přinést dodatečný kapitálový polštář. Podle Cryanových slov se však plánované IPO pozdrží, a to z důvodu aktuálních podmínek na trhu.

Newsletter