Apple v Irsku? Konec dvojího metru

Irsko v minulých letech poskytlo americkému technologickému gigantu Apple neoprávněné daňové výhody v objemu až 13 miliard eur. Výrobce chytrých telefonů iPhone platil řadu let výrazně nižší daně než jiné firmy, řekla dnes eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Evropská pravidla ale poskytování daňových výhod vybraným firmám neumožňují, Irsko tak má podle Evropské komise neoprávněnou podporu vymoci zpět i s úroky. Irsko i Apple chystají odvolání.​​​​​​​

Částka 13 miliard eur, kterou má Apple vrátit Irsku, pokrývá roky 2003 až 2014 a je sumou rekordní. Loni komise vyzvala Francii, aby elektrárenská společnost EDF v podobném případě selektivní daňové výjimky vrátila 1,37 miliardy eur.

„Rozhodnutí je jasnou zprávou: Členské státy nesmějí poskytovat nespravedlivé daňové výhody vybraným firmám bez ohledu na to, zda jsou evropské či zahraniční, velké či malé, součástí nějaké skupiny, či ne,“ řekla Vestagerová novinářům.

V důsledku daňových dohod v Irsku platila společnost Apple ze svých evropských zisků daně ve výši od jednoho procenta v roce 2003 do 0,005 procenta v roce 2014, uvedla komise.

Apple příští týden zřejmě představí nový iPhone

Irská vláda i firma Apple se chystají proti dnešnímu rozhodnutí Evropské komise odvolat. Irský ministr financí Michael Noonan oznámil, že se závěry komise hluboce nesouhlasí a požádá vládu o rozhodnutí, aby se země odvolala. Apple v prohlášení zdůraznil, že daně platí. Proti rozhodnutí se rovněž odvolá.

Noonan podle agentury Reuters zdůraznil nutnost bránit integritu irského daňového systému a daňové jistoty pro podnikatele. Připomněl také, že daňové otázky jsou v kompetenci členských zemí unie. Irsko míní, že společnost Apple zaplatila plnou výši daní a nebyla jí poskytnuta žádná státní pomoc.

Společnost Apple ve své reakci podle stanice BBC uvedla, že EK se snaží přepsat historii firmy v Evropě, ignoruje irské daňové zákony a na hlavu převrací mezinárodní daňový systém. „Případ není o tom, kolik Apple platí na daních, ale o tom, která vláda vybírá peníze. Bude mít zásadní a škodlivý dopad na investice a tvorbu pracovních míst v Evropě,“ uvedla firma.

Evropská komise dohody firmy Apple v Irsku prošetřuje od června 2014. Došla k závěru, že dvě daňová rozhodnutí už od roku 1991 výrazně a neoprávněně snížila daně, které firma v zemi platila.

Newsletter