Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů


21:01 • 23. srpna 2017

Tagy: bublina, Wall Street, finanční krize, Akcie, americké akcie

Americké akciové trhy v posledních měsících trhají rekordy, a tak se není čemu divit, když se stále více ekonomů a analytiků obává prasknutí oné pověstné bubliny. Server Zero Hedge dal dohromady tabulku, která ukazuje nadhodnocení amerického akciového indexu S&P 500. Jak moc je tedy situace na americké Wall Street vážná?

S&P 500 je indexem vážené tržní hodnoty měřící vývoj 500 amerických akcií, které vybírá tým analytiků agentury Standard & Poor‘s. Měří tedy tržní kapitalizaci 500 velkých firem z různých sektorů, které mají akcie kotované na amerických burzách. Následující tabulka ukazuje procentní nadhodnocení indexu podle 20 různých metrik.

Tento indikátor naznačuje, že se blíží další rok 1929

Index S&P 500 je nadhodnocený podle 18 z 20 uvedených způsobů měření. Nejvíce nadhodnocené se zdají být americké akcie oproti cenám ropy (S&P 500 vs. ceny surové ropy podle West Texas Intermediate, a to o 126 %). Tento ukazatel je však zkreslený momentálními extrémně nízkými cenami ropy. Americké akcie se však zdají být nezvykle drahé i podle porovnání celkové tržní kapitalizace akcií S&P 500 s americkým HDP (S&P 500 Market Cap/GDP) – oproti historickému průměru je hodnota ukazatele o 88 % vyšší. Vysoké nadhodnocení naznačuje také ukazatel známý jako Shillerovo P/E, tedy cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii (CAPE). Podle toho je index S&P 500 nadhodnocený o 80 %.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Jak informoval server Zero Hedge v jiném článku, ve srovnání Evropy a USA se evropské akcie zdají být mnohem levnější než ty americké. Následující graf ukazuje poměr tržní ceny akcie a její účetní hodnoty (P/B, Price-to-Book) pro evropský index Stoxx Europe 600 a americký index S&P 500. Zatímco pro Stoxx Europe 600 dosahuje hodnoty 1,8, u S&P 500 je to skoro jednou tolik. Jak lze vysledovat z grafu, tento rozdíl, který je patrný již od roku 2002, se v posledních letech znatelně zvětšuje. Americké akcie jsou tak oproti těm evropským výrazně nadhodnocené.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

 

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.