Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

FinTech Daily: Velký příběh mikroplateb

Apple, Amazon a Google jako partneři. Příběh mikroplateb: k čemu jsou užitečné. Čím mohou malé banky porazit ty velké? To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech. 

Apple, Amazon a Google jako partneři

Nelítostní rivalové technologického odvětví – Amazon, Apple, Pay Pal a další – se spojili mimo svůj hlavní business záměr. Chtějí společně prosazovat technologicky-přátelštější změny do finančního sektoru a zajistit, aby zákonodárci nestěžovali průchod inovacím.

Společně založili ve Washingtonu, D. C., alianci Financial Innovation Now prosazující rychlejší a snadnější nástup změn v bankovnictví. Pracují dohromady na modernizaci způsobu, jakým zákazníci řídí a kontrolují své finance. Věří, že technologická transformace udělá finanční svět přístupnější, bezpečnější a dostupný pro každého. K tomu se snaží prosadit zákony, které takové inovace umožní.

Příběh mikroplateb: k čemu jsou užitečné?

Mikroplatby jsou zatím neprobádaným kontinentem. Mnoho lidí neví přesně, co si pod nimi představit nebo neví, k čemu by vlastně mohli být dobré.

K vysvětlení, o co se jedná, poslouží krátký příklad: představte si svět, ve kterém neexistují žádné menší platby než v hodnotě 100 Kč. Dopad na každého z nás – především na naše každodenní platby – by byl enormní.  Zkuste si dále představit, jakou změnu by způsobil „příchod“ plateb v menších objemech. Mnohem by to každému usnadnilo život.

Jako mikroplatbu nemusíme nutně označovat jen částky menší než 0,000001 Kč; mohou to být klidně platby v haléřových objemech. Celý koncept mikroplateb je především o tom, jak tyto malé částky rozpohybovat a dostat do ekonomiky – alespoň v digitálním světě.

Určitou zásluhu za rozšíření povědomí o mikroplatbách má virtuální svět Second Life, ve které mohou uživatelé platit v měně Linden Dollars, která je přímo napojena na reálnou měnu, jen jsou převáděné částky extrémně malé.

K čemu budou ale takové mikroplatby dobré v reálném světě? Seznam je téměř nekonečný. Můžeme zmínit například odměňování lidí za zveřejnění hodnotného článku na blogu, který vám pomůže vyřešit problém, receptu, podle kterého se vám podaří uvařit výborné jídlo, nebo třeba odpověď jiného uživatele na vaší otázku v nějakém fóru. Mikroplatbami by mohli být například odměňováni lidé za každé zhlédnutí videa vloženého na youtube nebo za každý like na facebooku.

Odhadovat, jaké částky by se v sektoru mikroplateb mohli pohybovat je zatím předčasné. Záleží hodně na tom, jak bude celý systém nastaven. Celková částka by ale mohla dosáhnout i několika miliard dolarů ročně.

Čím malé banky mohou porazit ty velké?

Výzvou pro velké banky by mohla být nabídka běžných účtů zdarma od malých bank, to si myslí Jayne-Anne Gadhia, šéf Virgin Money. Současně také doufá, že čísla účtů budou jednou něco jako čísla telefonů – bude je mít každý a bude převoditelné. „…nebylo by to skvělé, pokud bychom, stejně jako ve světě mobilů, měli jedno určité číslo, které bychom si ponechali i přesto, že bychom změnili bankovní účet“ říká Gadhia.

Současně věří, že tohoto úkolu se ujmou právě malé banky, které si tím mohou přilákat klientelu, pokud to velké banky neudělají.
 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter