Stavebnictví: „Nemocný muž“ české ekonomiky se uzdravuje


10:22 • 8. června 2015

Tagy: stavebnictví, reality

Stavební produkce v dubnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 10,2 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,7 procenta stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 3,3 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 49,9 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 34,2 procenta bytů více.

Stavebnictví zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky, ale jeho stav se znatelně zlepšuje. Oproti stejnému období roku 2008 je stavební produkce sice stále o více než pětinu nižší, ale zejména produkce v inženýrském stavitelství dojem značně napravuje. Její úroveň je meziročně téměř o pětinu vyšší. Zřetelně se projevují vládní výdaje na infrastrukturní projekty.

Pozemní stavitelství roste pomaleji, avšak například takřka padesátiprocentní meziroční nárůst počtu zahájených bytů působí impozantně. Trhu s novými byty nahrává prostředí bezprecedentně nízkých úrokových sazeb, které značí historicky rekordně levné hypoteční úvěry.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.