Investoři, zpozorněte! Na ropném trhu pobíhá býk


08:01 • 19. prosince 2016

Tagy: ropa, Brent, WTI, OPEC, komodity, Saxo Bank

Pozitivní sentiment, který se zabydlel na trhu s ropou po překvapivé dohodě zemí států OPEC, dostal tento víkend další významnou podporu. Bylo jí rozhodnutí dalších zemí, které nejsou členy ropného kartelu, připojit se k plánu omezovat těžbu.

Od poloviny září, kdy se členské státy sešly v Alžírsku a prvně začali mluvit o omezování produkce, vzrostla cena ropy do takové míry, že země OPEC a Rusko dokáží jako region za prodej černého zlata zinkasovat o půl miliardy dolarů denně více. Pokud by se skutečně dodrželo to, co bylo dohodnuto, na straně nákladů by to představovalo 20 milionů dolarů denně. Takže skutečně velmi dobrá dohoda.

Trh se na základě těchto zpráv přepnul do očividně býčího módu. Vidíme nárůst spekulativních pozic na růst ceny. Z technického pohledu došlo k prolomení několika úrovní, což naznačuje, že i ve střednědobém hledisku může jít cena nadále nahoru.

Nic však není definitivní. Existují tu totiž obavy z toho, zda OPEC a Rusko své sliby skutečně i dodrží. Dozvíme se to až v průběhu prvého kvartálu příštího roku, kdy by mělo dojít na plnění přijatých závazků. Než budeme mít v rukou přesná čísla, uplynu další dva až tři měsíce. Cena ropy tedy bude pravděpodobně minimálně do té doby pokračovat ve své býčí tendenci.

Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

Kromě plnění dohody budeme muset sledovat i producenty v USA, kteří by též mohli zamíchat kartami. Už nyní vidíme, že aktuální zvýšení cen ropy motivovalo tamějších producentů k opětovnému spuštění odstavených vrtných souprav. Vyšší cena totiž zvyšuje tržby a zisky i těchto dodavatelů. Otázkou tedy zůstává, jak se bude produkce v tomto regionu v budoucím roce vyvíjet.

Faktem však je, že aktuální vývoj dodal trhu s ropou pevnou půdu pod nohama. To, jak hodně cena vzroste, bude záviset na tom, do jaké míry budou dodrženy přijaté závazky. Jsou tu mimo jiné i další producenti, kteří k dohodě o omezování výroby nepřistoupili. Například Libye a Nigerie. Tu a také ve zmíněných Spojených státech amerických může cena ropy v budoucím roce růst.

Býčí sentiment trhu to ale pravděpodobně nezastaví. Z technického pohledu se nyní blížíme do části roku se slabou likviditou. Důvodem je vybírání zisků před koncem roku. Obchodníci však budou dělat nová investiční rozhodnutí v následujícím období.

Ropa za 80 dolarů? Ano i ne

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.