Jiří Rusnok: Intervence můžou skončit i v roce 2018

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka může rozhodnutí o ukončení intervencí na oslabení koruny přistoupit i později, než je zatím diskutovaný termín druhého čtvrtletí příštího roku. Deníku E15 to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle něj je jisté, že centrální banka neukončí intervence dříve než v druhém čtvrtletí příštího roku. „Může to klidně být, v závislosti na splnění podmínek, i v roce 2018. Pak už je to jaksi open end,“ řekl dnes guvernér.

Kritériem pro opuštění měnového režimu je pro ČNB vývoj inflace. „Pro nás je kritériem udržitelné dosahovaní inflačního cíle,“ uvedl Rusnok, podle nějž prognózy ukazují, že k tomuto dojde nejpravděpodobněji kolem poloviny roku 2017. Jak konkrétně opuštění měnového režimu proběhne, centrální banka sdělovat nemůže. „Bude to vypadat tak, aby to proběhlo hladce a s co nejmenšími problémy,“ dodal guvernér. Centrální banka má stanovený dvouprocentní inflační cíl, přičemž v září dosáhla inflace 0,5 procenta.

Ukončení měnového režimu podle Rusnoka neznamená, že se centrální banka zcela stáhne z trhu. „Budeme vyhlazovat skokové volatility, které by mohly nastat změnou kurzového režimu,“ řekl E15 guvernér.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl včera na setkání lídrů českého exportu řekl, že politika ČNB je transparentní, protože mluví o nejpravděpodobnějším termínu ukončení kurzového závazku. Dodal, že přesný termín ukončení závazku neví a ani nemůže vědět, protože ten záleží na budoucím vývoji.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EURCZK. Od té doby do konce letošního srpna intervenovala v objemu zhruba 592 miliard korun.

Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer v neděli v České televizi varoval, že ČNB bude zřejmě po ukončení devizových intervencí čelit velkému tlaku spekulantů.

 

 

Newsletter