Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

„Černé pondělí“ aneb akcie vs. reálná ekonomika

Psalo se pondělí 20. října 1987, když si americké trhy prošly jedním z nejsilnějších intradenních propadů vůbec. Index Dow Jones ten den odepsal více jak 22,6 %, což byl nejhorší pokles od první světové války, který hravě předčil i 28. říjen 1929, jenž předcházel vypuknutí Velké deprese. Řeč je o tzv. „černém pondělí“.

Zajímavostí na celé události je, že i když šlo o historicky rekordní propad, americká ekonomika si v tu dobu vedla poměrně dobře. Tempo růstu hrubého domácího produktu se v mezikvartálním vyjádření nikdy nedostalo do záporných hodnot (viz graf č.1).

Právě tento fakt je na „černém pondělí“ a událostech po něm nejzajímavější a lze jej aplikovat i na současnou dobu. Světové trhy se v posledních měsících potýkaly s vlnou negativního sentimentu. Začalo to propadem čínských akcií a pokračovalo dalším oddálením úrokového navýšení Federálním rezervním systémem. Vinou těchto událostí se mezi investičním publikem usídlila silná nervozita, která vyústila například v srpnový propad indexu Dow Jones o více jak tisíc bodů během jedné minuty.

I přes tak výrazný propad si americká ekonomika vede relativně stále dobře. Není to tím, že by akciové trhy a reálná ekonomika byly od sebe navzájem kompletně separovány. I akciový pád může ovlivnit činnost firem, což ve výsledku může vyústit v recesi. Právě tato problematika se stala terčem zkoumání společnosti Lombard Street Research, která se soustředila na sílu a trvání ekonomického poklesu, jenž byl vyvolán právě propadem akciových trhů. resp. splasknutím spekulativní bubliny.

Společnost se zaměřila na srovnání posledních dvou krizí, a to na tzv. „dot-com“ z roku 2000 a na finanční krach z 2007/2008. Ve výsledku se ukázalo, že v případě první události rostl produkt i dále po pádu, v tom druhém naopak následovalo zpomalení a  následný přesun HDP do záporných hodnot (viz graf č.2).

Faktem zůstává, že žádný pád dosud netrval věčně. Pokud se investoři zaměří spíše na dlouhodobý výhled než na ten krátkodobý, každý sledovaný index skončil v rámci několika dalších pokrizových letech ve výrazném plusu. Důkazem budiž Dow Jones, který si od „černého pondělí“ 1987 připsal nárůst o zhruba 890 %.

Newsletter