Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Velká smrt ropné poptávky? Máme začít truchlit?

Mezi jeden z nejsledovanějších trhů patří bezpochyby ropa. Není čemu se divit, černá komodita má za sebou propad o několik desítek procent, který ji dostal na rekordně nízké úrovně. Od ledna sice pozorujeme dlouho očekávaný zvrat, který ceny dostal až nad 40 dolarů za barel, mnozí analytici však varují před mnoha riziky, jejichž potenciál by ropu mohl stát nedávné zisky. Nebo ne?

Závěr minulého roku se nesl ve znamení celkového zpomalení vyspělých zemí, které bylo navíc umocněno bouřlivým vývojem akciových trhů. To se nutně projevilo i na poptávce pro ropě, která se tak za poslední tři měsíce roku 2015 propadla ze 2 % na 1,2 %. Mnozí analytici tak v pozitivní zvrat už nedoufali a svůj názor si udrželi dodnes. To však není případ banky Credit Suisse, která sází na mnohem vyšší ceny, než na kterých se momentálně nacházíme. Jan Stuart, ekonom a specialista na komodity zmiňované banky, je přesvědčen, že rok 2016 bude dobou, kdy se poptávka po ropě opět zvedne.

„Poptávka po ropě je živá a zdravá,“ přepisuje agentura Bloomberg slova ekonoma. „Jsem přesvědčen, že s odstupem času je vývoj během poslední zimy pouhým klopýtnutím jinak silného trendu růstu, který je tažen trvající ekonomickou obnovou Severní Ameriky, Evropy a klíčových trhů rozvojových zemí.“

Zatímco obavy o globální ekonomický růst stále trvají, poptávka po ropě nenasvědčuje tomu, že by se svět měl ponořit do recese. Podle Stuarta se to týká především dvou největších ekonomik, Spojených států a Číny, kde je zájem o černou komoditu mnohem výraznější, než tomu bylo v posledních třech měsících minulého roku.

„Zatímco se růst ropné poptávky stále jeví jako těžce lenivý, únorová data oproti lednu ukázala zlepšení,“ tvrdí ekonom. „Především se jedná o případ Brazílie a USA. Silný trend je rovněž patrný i v případě Indie a Jižní Koreji, dokonce i v Číně je vidět jasný zvrat.“

Podle Stuarta se cena ropy v tomto směru odvíjí spíše od poptávky motoristů než od té ze strany průmyslníků. Největší podíl pak má expanze střední třídy, která je pozorována na rozvojových trzích. Právě tento segment má v poptávce po benzínu, potažmo tedy po ropě, dlouhodobě největší sílu (viz graf č.1). Na základě toho Credit Suisse předpovídá, že poptávka po ropě v rozvojových trzích bude expandovat mnohem rychleji než sama průmyslová produkce (viz graf č.2).

V rámci této předpovědi by se cena za barel ropy mohla vyšplhat až na 50 dolarů, a to už v květnu letošního roku.

Chystaná dohoda o zmrazení těžby ropy prý možná postrádá smysl

Newsletter