Český výrobní sektor zakončil rok 2016 silným výkonem

AKTUALIZOVÁNO – Český výrobní sektor zakončil rok 2016 silným výkonem. Celkové tempo růstu od listopadu zrychlilo díky robustnějšímu růstu výroby, nových zakázek a práce. Tempo expanze nových zakázek však do jisté míry tížil slabší růst exportu. Prosincové výsledky průzkumu také signalizovaly největší inflační tlaky v sektoru od poloviny roku 2015.

PMI se v prosinci udržel nad prahem 50 bodů pátý měsíc v řadě. To je důkazem dalšího zlepšení podnikatelských podmínek v české výrobě. Index navíc vzrostl z 52,2 bodu na 53,8 bodu a vykázal tak největší expanzi od března. Hlavní hodnota byla ovlivněna všemi pěti složkami – výrobou, novými zakázkami, zaměstnaností, dodavatelskými termíny i zásobami vstupů. Vzrostla navíc nad celkový průměr roku 2016, což bylo 53 bodů, i nad dlouhodobý trend 52,9 bodu.

„Čeští výrobci uzavřeli rok 2016 celkově solidním výkonem, který zakončil nejlepší čtvrtletí od prvního trimestru tohoto roku. Prosinec byl měsícem rychlejšího růstu výroby, nových zakázek i zaměstnanosti, ačkoli zakázky ze zahraničí stále rostly jen pomalu. IHS Markit předpovídá, že celkový ekonomický růst po zpomalení v 3. čtvrtletí zrychlí ve čtvrtém čtvrtletí, což aktuální výsledky PMI podporují,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.

Dodal, že prosincová data také odhalila zesílení inflačních tlaků až na maximum za rok a půl, a svědectví účastníků to spojila s cenami kovů, ropy a se silným dolarem. IHS Markit nicméně neočekává odstoupení od měnových intervencí dříve než v polovině roku 2017.

„Ekonomická aktivita nejenom v Česku, ale i v Německu a dalších středoevropských zemích ke konci roku zrychlovala. Po zklamání, které přineslo třetí čtvrtletí, bychom se tak v posledním kvartále loňského roku měli dočkat vyššího růstu HDP ve všech zemích regionu a slušná ekonomická dynamika by se měla přenést i do začátku letošního roku,“ dodal Viktor Zeisel z Komerční banky.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká​​​​​​​ doplnila. že rok 2017 bude jak z politického tak ekonomického hlediska pro průmyslníky v Evropě turbulentnější než rok 2016. Pro české firmy bude největší událostí opuštění kurzového závazku ČNB, které očekáváme v druhé polovině roku. Ovšem tento „exit“ z kurzového závazku může nastat i dříve nebo později, proto inflace bude letos nejsledovanějším indikátorem.

„Automobilový sektor, na kterém je český průmysl silně závislý, již v druhé polovině roku 2016 lámal rekordy v produkci a rozšíření výrobních linek největšího českého výrobce automobilů by mělo v roce 2017 také přinést své ovoce. Očekáváme, že průmyslová produkce v roce 2017 zrychlí tempo růstu směrem k 4 % meziročně,“ dodala Milučká.

Newsletter