Český výrobní sektor zakončil rok 2016 silným výkonem


AKTUALIZOVÁNO 9:55 09:41 • 2. ledna 2017

Tagy: průmysl ČR

AKTUALIZOVÁNO – Český výrobní sektor zakončil rok 2016 silným výkonem. Celkové tempo růstu od listopadu zrychlilo díky robustnějšímu růstu výroby, nových zakázek a práce. Tempo expanze nových zakázek však do jisté míry tížil slabší růst exportu. Prosincové výsledky průzkumu také signalizovaly největší inflační tlaky v sektoru od poloviny roku 2015.

PMI se v prosinci udržel nad prahem 50 bodů pátý měsíc v řadě. To je důkazem dalšího zlepšení podnikatelských podmínek v české výrobě. Index navíc vzrostl z 52,2 bodu na 53,8 bodu a vykázal tak největší expanzi od března. Hlavní hodnota byla ovlivněna všemi pěti složkami – výrobou, novými zakázkami, zaměstnaností, dodavatelskými termíny i zásobami vstupů. Vzrostla navíc nad celkový průměr roku 2016, což bylo 53 bodů, i nad dlouhodobý trend 52,9 bodu.

„Čeští výrobci uzavřeli rok 2016 celkově solidním výkonem, který zakončil nejlepší čtvrtletí od prvního trimestru tohoto roku. Prosinec byl měsícem rychlejšího růstu výroby, nových zakázek i zaměstnanosti, ačkoli zakázky ze zahraničí stále rostly jen pomalu. IHS Markit předpovídá, že celkový ekonomický růst po zpomalení v 3. čtvrtletí zrychlí ve čtvrtém čtvrtletí, což aktuální výsledky PMI podporují,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.

Dodal, že prosincová data také odhalila zesílení inflačních tlaků až na maximum za rok a půl, a svědectví účastníků to spojila s cenami kovů, ropy a se silným dolarem. IHS Markit nicméně neočekává odstoupení od měnových intervencí dříve než v polovině roku 2017.

„Ekonomická aktivita nejenom v Česku, ale i v Německu a dalších středoevropských zemích ke konci roku zrychlovala. Po zklamání, které přineslo třetí čtvrtletí, bychom se tak v posledním kvartále loňského roku měli dočkat vyššího růstu HDP ve všech zemích regionu a slušná ekonomická dynamika by se měla přenést i do začátku letošního roku,“ dodal Viktor Zeisel z Komerční banky.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká​​​​​​​ doplnila. že rok 2017 bude jak z politického tak ekonomického hlediska pro průmyslníky v Evropě turbulentnější než rok 2016. Pro české firmy bude největší událostí opuštění kurzového závazku ČNB, které očekáváme v druhé polovině roku. Ovšem tento „exit“ z kurzového závazku může nastat i dříve nebo později, proto inflace bude letos nejsledovanějším indikátorem.

„Automobilový sektor, na kterém je český průmysl silně závislý, již v druhé polovině roku 2016 lámal rekordy v produkci a rozšíření výrobních linek největšího českého výrobce automobilů by mělo v roce 2017 také přinést své ovoce. Očekáváme, že průmyslová produkce v roce 2017 zrychlí tempo růstu směrem k 4 % meziročně,“ dodala Milučká.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.