Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Katastrofické scénáře Morgan Stanley pro zlato a ropu

Na trhu komodit se po jejich pádu na 13leté dno vyrojili medvědi a soutěží o to, který bude nejvíc slyšet. Hlasivky nejčerstvěji procvičili stratégové Morgan Stanley a porážejí ty z Goldman Sachs s jejich předpovědí pádu ceny zlata pod 1000 dolarů za unci. Svým „negativním scénářem“, připouštějícím zlato za osm stovek dolarů. Na ropě byla Morgan Stanley pořádným medvědem už od počátku roku 2015. Teď ale říká, že její dosavadní očekávání byla příliš měkká a předpovídá možná i nejhorší kolaps ceny ropy za posledních 45 let.

Jaká vede cesta podle Morgan Stanley na 800 dolarů za unci zlata? „Výprodej rezerv centrálními bankami, růst sazeb v USA a další otřes na čínském akciovém trhu,“ tvrdí ve zprávě její komoditní tým. Hlavním „středovým“ scénářem pro konec roku je ale 1050 dolarů. Pod osmi sty dolary bylo zlato naposledy v roce 2008. teď je nejníž od března 2010.

Své výhledy pro zlato a ropu (a další komodity) Morgan Stanley provazuje. „Je možné, že krátkodobým spouštěčem propadu cen na trhu kovů budou klesající ceny ropy,“ říká banka je své předpovědi pro zlato a další kovy. Připomíná, že ropa prošla v Evropě i Spojených státech 10% až 16% poklesem za poslední čtyři týdny.

Ceny komodit real-time na Roklen24

Poměrně ojedinělý krok udělal tým stratégů Morgan Stanley na ropě. Pojmenoval čtyři předpoklady, které jeho členům tak docela nevyšly. Tou horší částí zprávy je, že nyní očekávají ropní medvědi vývoj ještě horší, než na jaký sázeli doposud.

Podle předpokladu Morgan Stanley měl propad cen ropy povzbudit poptávku – výrobu v továrnách, dopravu nebo útraty na čerpacích stanicích. V realitě se nestalo. Méně peněz na průzkum a rozvoj těžby mělo snížit nadbytek na trhu s ropou. Od října loňského ropu počet rozvíjených projektů těžby klesl o více jak dvě pětiny a celosvětově přišlo v těžbě ropy o práci zhruba 70 tisíc lidí. Burzovně obchodované ropné společnosti přišly o zhruba 130 miliard dolarů tržní hodnoty. S nadbytkem na trhu s ropou se ale stal opak (viz Saúdská Arábie a boje o tržní podíly v OPEC i vůči zemím mimo OPEC).

Teď Morgan Stanley stále sází na to, že by se ceny ropy měly přeji jen zvednout, protože OPEC nemá příliš možností, jak dál zvednou těžbu ropy bez rozvoje nových projektů těžby. Zároveň ale varují před přílivem nové těžební kapacity ze zemí mimo středobod OPEC – USA. Na mysli mají zejména Írán po zbavení se jaderných sankcí nebo Libyi. „Oživení trhu s ropou je teď méně pravděpodobné. Propad cen ropy může trvat tři roky nebo i déle – může tedy být horší, než v roce 1986,“ uvádí Morgan Stanley s odkazem na armageddon na ropném trhu s tím, že „v takovém případě z historie zhruba víme, co nás čeká“.

Na závěr připojme přehled, který nabízí hra s daty komoditního indexu Bloombergu. Z něj vyplývá, že akcent na zlato a ropu je namístě, protože právě tyto komodity do propadu celkového komoditního indexu negativně přispívají nejvíce. Pohled po skupinách komodit ale ukazuje, že propadákem letošního roku jsou zejména základní kovy a energie a nikoli drahé kovy.

Negativními králi mezi komoditami pak jsou s odpisem 27 procent od počátku roku káva, cukr (relevantní grafy Bloomberg jsou ve fotogalerii k článku) a teprve se zhruba 6% odpisem zlato. Jenže na to, dát si oslazenou dobrou kávu a zaplatit ji trochu znehodnoceným zlaťákem, nemusí být zase tak mnoho času. Na propadu obou potravinářských komodit se totiž podepsala slabá brazilská měna i vlivy počasí, které obrátily stav zásob. Větší obavu přeci jen budí zvolnění Číny, které má svůj podpis pod 12% propadem mědi či zhruba dvojnásobným niklu. 

Newsletter