Nejžhavější evropské start-upy

Evropa produkuje technologické start-upy s hodnotou převyšující jednu miliardu dolarů, neboli takzvané „jednorožce“, rychleji než kdy předtím. To se děje především díky investorům v daném regionu, kteří se nebojí do budoucích hvězd vložit své peníze.

Financování technologických firem se od roku 2014 téměř zdvojnásobilo. V minulém roce se jednalo o částku 2,88 miliardy dolarů, zatímco za letošní rok je to podle technologicky zaměřené investiční banky GP Bullhound již 5,65 miliard dolarů.

Během londýnského Týdne technologií bylo v rámci soutěže The Europas oceněno hned několik start-upů v 25 různých kategoriích. O vítězích rozhodovala porota složená z investorů a novinářů. Které to jsou?

Kategorie zábavy: Spotify

Přesto, že se nejedná o žádného nováčka, nýbrž devět let starou firmu zaměřenou na streamování hudby, získala společnost cenu za výraznou inovaci a zásadní změnu v oblasti hudebního průmyslu. Švédský start-up nedávno navýšil v dalším kole financování svůj kapitál až o 526 milionů dolarů a jeho ocenění tak stouplo na 8 miliard dolarů. V současné době má Spotify 75 milionů uživatelů, z čehož je 20 milionů předplatitelů.

Spotify za 8,5 miliardy dolarů. Bude to na Apple Music stačit?

Firma se také potýkala s problémy ohledně finančního ohodnocení umělců, jejichž hudbu díky své platformě poskytuje. V loňském roce dokonce popová hvězda Tailor Swift na protest z této platformy stáhla celou svou hudební sbírku.

Nyní firma soutěží na extrémně obtížném trhu, kde jsou hlavními konkurenty platformy jako Apple Music, Tidal a Google. Dalšími nominovanými v této kategorii byly Shazam a SoundCloud.

Kategorie E-commerce: Daliveroo

Londýnský start-up umožňuje lidem objednání jídla z restaurací jako je Pink Pong a nebo Gourmet Burger Kitchen i s doručením až do domu a evidentně je o tyto služby velký zájem. Počátkem tohoto roku totiž firma obdržela 25 milionů dolarů finančních prostředků od Accel Partners.

Dalšími nominovanými v této kategorii byly Delivery Hero a Hello Fresh.

Kategorie mobil: Citymapper

Vítěz celkem tří ocenění v rámci tohoto předávání, včetně „nejlepšího cestovního start-upu“ a vytouženého „grand Prix“ ocenění, je Citymapper. Britská městská navigační aplikace byla navržena tak, aby pomáhala lidem orientovat se v největších světových městech. V loňském roce získal Citymapper 10 milionů dolarů od londýnského Baldeon Capital.

Dalšími nominovanými v této kategorii byly YPLan a Wallapop.

Kategorie FinTech: Adyen

Adyen je vůbec první „jednorožec“ z Nizozemska a poskytuje technologie pro on-line, mobilní a in-store platební systémy. V loňském roce holandská společnost navýšila kapitál o 250 milionů dolarů, především díky prostředkům od General Atlantic, Temasek a Index Ventures. Vítězství této firmy tak jen potvrzuje názory, že se FinTech stává žhavým prostorem pro společnosti s vizí narušit podnikání velkých finančních institucí.

Další nominovaní v této kategorii jsou služba na převod peněz TransferWise a peer-to-peer lending platforma Funding Circle.

Kategorie kyber-bezpečnost: Digital Shadows

Otázka bezpečnosti v kyberprostoru se dostávala v posledním roce do medií velmi často a to po řadě nebezpečných útoků na významné společnosti. Firma Digital Shadows sama sebe prezentuje jako zpravodajskou společnost soustřeďující se na kybernetické hrozby, jejíž cílem je chránit podniky před hackerskými útoky a ztrátami dat. A evidentně se jí daří, protože tento londýnský start-up nedávno financováním shromáždil až 8 milionů dolarů.

Mezi nominovanými byly také společnosti Whiteout Networks a bezpečnostní informační firma Cyberlytic.

Kategorie kryptoměn: Blockchain

Blokchain je světově nejznámější poskytovatel bitcoinové peněženky, který nabízí skladování a zprostředkovává nákupy prostřednictvím kryptoměny. Společnost rovněž poskytuje informace a údaje o block chainu, což je veřejný záznam všech uskutečněných transakcí v chronologickém pořadí. Každý uživatel sítě Bitcoin ho má stažený a všichni tedy vědí, kolik jaká adresa vlastní bitcoinů.

V loňském roce Blockchain navýšil svoji hodnotu o 30,5 milionu dolarů, což se stalo poté, co jeho rival Bitpay oznámil navýšení o 30 milionů dolarů.

Dalšími v této kategorii zahrnující proces platby bitcoiny jsou společnosti Bitpay a start-up Safello.

Kategorie her: Space Ape Games

Podle studie společnosti zabývající se průzkumem trhu Newzoo, by se měly v letošním roce tržby na trhu s mobilními hrami díky takzvaným „náhodným hráčům“ vyšplhat až na 30 miliard dolarů. A na to právě herní start-upy spoléhají. Space Ape Games je mobilní herní společnost, která stojí za populárním titulem Samurai Seige. Britský start-up vybral koncem minulého roku až 7 milionů dolarů finančních prostředků, především díky společnosti Accel Partners.

Další nominované start-upy v této kategorii jsou tvůrci Mind Candy Moshi-Monster a další tvůrce mobilních her, Omnidrone.

Kategorie sdílené ekonomiky: Hassle.com

V dnešní době je již téměř vše na požádání a dá se objednat ze smartphonu. Služba Hassle.com v této kategorii zvítězila díky službám, které nabízejí objednání člověka na úklid až k Vašim dveřím. V loňském roce tento start-up zvýšil svou hodnotu díky financování až o 6 milionů dolarů.

Tato oblast je momentálně velmi populární a ukazuje na fakt, že lidé si rádi věci ve vlastnictví druhých pouze pronajímají. Toho je důkazem například i Airbnb nebo další nominovaný BlaBlaCar. Kromě této aplikace získala nominaci služba na sdílení jízdy BlaBlaCar a aplikace pro rezervaci parkovacího stání JustPark.

Newsletter