Slon vs. osel aneb nový prezident USA a akciové trhy

Jaká nálada panuje napříč Spojenými státy? Rozhodně bojovná. O to se postaraly právě probíhající prezidentské volby. S postupujícím bojem o Bílý dům se čím dál tím více pozornosti dostává k volbám a jejich vlivu na budoucí vývoj akciových trhů. Co můžeme čekat a jakých oblastí se pravděpodobně „dotkne“ nový prezident? Na to se ve své analýze zaměřila investiční společnost Fidelity International.

Z historického hlediska dochází k tomu, že americký trh s akciemi obvykle koncem druhého prezidentského období zaznamenává pokles. Navíc můžeme očekávat krátkodobou tržní volatilitu způsobenou rétorikou kandidátů a nejistotou, jež vyvolává volební kampaň. Je však třeba mít na paměti, že se nejedná o žádná pevně stanovená pravidla, a navíc jak známo se historie vždy neopakuje. Letošní rok je v mnoha ohledech unikátní; kampaně se neúčastní žádný úřadující prezident, který by usiloval o znovuzvolení, a na pozici prezidenta nekandiduje ani nynější viceprezident. Z toho vyplývá, že ať vyhraje kdokoliv, bude v úřadu naprostým nováčkem.

Dosavadní výsledky amerických primárek

Jak je vidět z následujícího grafu, Hillary Clintonová a Donald Trump si po výsledcích primárek v rámci amerických prezidentských voleb dokázali upevnit své vedoucí postavení. Týká se to zejména výsledků tzv. „superúterý“, které členové některých volebních táborů nazvali jako „třídící úterý“. Tyto výsledky výrazně zvýšily pravděpodobnost, že finalisty listopadových všeobecných prezidentských voleb budou opravdu Clintonová a Trump. Trump však ještě výsledek nemá zcela jistý. K tomu, aby získal republikánskou nominaci, musí získat dostatek zbývajících delegátů, což však nebude snadné, zejména bude-li pokračovat v jednání, které odpuzuje ženy – voličky.

Které oblasti ekonomiky by mohly být volbami zasaženy nejvíc?

V současné chvíli je příliš brzy na hodnocení toho, která odvětví a společnosti by mohly mít z politiky jednotlivých kandidátů prospěch. Je pravděpodobné, že se situace dále vyjasní po zahájení skutečné prezidentské kampaně, která bude mít větší vypovídací schopnost než primárky. Největší pozornost bude zřejmě věnována cenám léků, americkým výdajům na obranu a regulační reformě v oblasti finančních služeb. V širším slova smyslu se rovněž objevují spekulace ohledně toho, jaký bude mít politika jednotlivých kandidátů vliv na zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému.

CENY LÉKŮ

Akcie farmaceutických a biotechnologických společností zareagovaly loni na podzim výrazným poklesem na některé výroky Hillary Clintonové a vývoj kampaně se může do vývoje jejich cen nadále promítnout. Zároveň se však mohou objevit další zajímavé faktory. Není od věci si připomenout, že Senát mají pod kontrolou republikáni, kteří se budou k jakékoliv nové legislativě ohledně snižování cen léků stavět přinejmenším vlažně. Jejich neochota podpořit reformy zdravotnictví se projevila mimo jiné jejich odporem vůči projektu ‘Obamacare’, což vedlo k výraznému „okleštění“ původní verze návrhu zákona. Co se týče Trumpa, tak jeho prohlášení o zdravotnictví – ostatně stejně jako jeho prohlášení v celé řadě dalších oblastí – jsou velmi nekonzistentní. Během předvolební kampaně hovořil o nutnosti jednání o cenách léků, v jeho „sedmibodovém plánu“ však o tom není ani zmínka. Trump zůstává republikánem až do morku kosti, což znamená, že jakékoliv zásadnější reformy zdravotnictví jsou značně nepravděpodobné. Nejpravděpodobnějším výsledkem této negativní publicity během kampaně bude možná to, že farmaceutické společnosti samy začnou ceny léků v rozumné míře regulovat.

AMERICKÉ VOJENSKÉ VÝDAJE

Předmětem debaty budou pravděpodobně také americké výdaje na obranu, ale vzhledem k současným globálním bezpečnostním rizikům nejsou jakékoliv významné škrty příliš pravděpodobné. S ohledem na „ruskou agresi“ mají Spojené státy například již nyní vypracované plány na zečtyřnásobení rozpočtu na evropskou obranu v roce 2017. Pentagon navrhuje pro rok 2017 rozpočet v celkové hodnotě 582,7 miliard dolarů, ve srovnání s 585 miliardami dolarů pro letošní rok. Ani jeden ze dvou hlavních kandidátů škrty v obraně neprosazuje. Místo toho, jak se zdá, se oba zaměřují na prosazování lepší transparentnosti a efektivnosti hospodaření v americké armádě.

REFORMA ZAMĚŘENÁ NA REGULACI FINANČNÍCH SLUŽEB

Od vrcholu finanční krize uplynulo více než sedm let, ale bankám se u americké veřejnosti dosud nepodařilo získat zpět ztracenou reputaci. Díky tomu také v rámci předvolební kampaně posloužily jako vhodný „viník“. Většina kandidátů navrhuje přísnější regulaci a demokrat Bernie Sanders dokonce volá po obnově zákona ‘Glass Steagall Act’, který odděluje investiční bankovnictví od maloobchodního bankovnictví. Vzhledem k regulacím, které již byly provedeny během funkčního období prezidenta Obamy, však takovéto extrémní reformy zřejmě příliš pravděpodobné nejsou. To platí dvojnásob, vezmeme-li v úvahu fakt, že se hospodaření amerických bank zlepšilo. Na druhé straně se během předvolební kampaně stále hlasitěji hovoří o zvýšení minimální mzdy. Federální minimální mzda se v USA nezvyšovala od roku 2009 a její zvýšení by mohlo vést k urychlení mzdového růstu, což by zřejmě přimělo FED k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Z historického hlediska platí, že zvýšení úrokových sazeb obvykle vede k růstu zisků bank a pojišťoven.

Co si o vlivu amerických voleb myslí portfolio manažeři?

“Příprava na americké prezidentské volby a s tím související politická nejistota by mohly zvýšit volatilitu trhu; avšak bez ohledu na to, kdo prezidentské volby vyhraje, nějakou zásadní změnu politiky neočekávám. Z pohledu jednotlivých oblastí ekonomiky by mohlo dojít k následujícímu vývoji: akcie zdravotnických společností by se mohly znovu rozkolísat v případě, že některý z kandidátů bude opět hovořit o cenové politice v tomto odvětví. Já osobně však mám v akcie zdravotnických společností, které máme ve svém portfoliu, důvěru, a dále věřím, že společnosti, které jsou dostatečně inovativní, si budou schopny svůj cenový potenciál udržet. Další oblastí, které bývá v souvislosti s volbami věnována velká pozornost, je obrana, ale tentokrát se nezdá, že by to pro kteréhokoliv z kandidátů bylo klíčové téma. Obecně platí, že krátkodobá volatilita v době před volbami může vést ke vzniku zajímavých příležitostí k nákupu. Osobně se budu držet svého osvědčeného investičního postupu a i nadále se soustředím na dlouhodobé základní ukazatele.” Angel Agudo, Portfolio Manager FF America a Fidelity American Special Situations

„Bez ohledu na to, kdo americké prezidentské volby vyhraje, žádné drastické změny politiky neočekávám. Hlavní pozornost bude i nadále věnována ekonomice, kde pozorujeme některé různorodé signály. Kombinace zpřísnění podmínek ohledně likvidity a očekávaného poklesu inflace by mohla omezit schopnost FEDu zvyšovat úrokové sazby. Objevily se také náznaky, že by mohlo dojít ke zvýšenému tlaku na regulaci v bankovním sektoru. Do budoucna zde může být více prostoru pro využití fiskální politiky na podporu růstu investic do infrastruktury a obrany, což by mohlo vytvořit zajímavé investiční příležitosti. Ačkoliv se v určitých částech trhu cyklicky objevují zajímavé příležitosti, i nadále je potřeba postupovat přísně selektivně. Naše portfolio vytváříme směrem odspoda nahoru a jsou v něm obsaženy společnosti, které mají prospěch z dlouhodobých růstových trendů.” Aditya Khowala, Portfolio Manager FF American Growth, FAST US a Fidelity American

„Velkou část toho, co od hlavních kandidátů slyšíme, je potřeba považovat za politickou rétoriku, kterou musíme čekat v každých volbách. Pokud jde o problematiku cen léků, je trh do určité míry nervózní, ale já osobně neočekávám, že by se většina rizik naplnila. Z historického pohledu platí, že americké zdravotnictví během voleb obvykle vykazuje horší výsledky, a jakákoliv krátkodobá volatilita může být vhodnou příležitostí pro nalezení zajímavých dlouhodobých investičních příležitostí. Je však třeba říct, že více jistoty by jistě prospělo jak v tomuto odvětví, tak i širšímu trhu. Z mého pohledu nejsou tyto volby ničím výjimečné. I nadále se soustředím na kvalitní franšízy, které v podmínkách nízkého růstu mají potenciál k vyššímu růstu než celkový trh. Usiluji o vytvoření kvalitního portfolia a obchodování s akciemi solidních společností při atraktivním zhodnocení.” Dominic Griffin, Portfolio Manager FF American Diversified

 

Newsletter