Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Analytici: Exit? Dalo se to čekat. Kde se zastaví koruna?

Načasování ukončení režimu kurzového závazku České národní banky se dalo čekat. Shodli se na tom analytici a experti, které server Roklen24 oslovil. ČNB rozhodla, že nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 Kč/EUR a bude tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny. Režim kurzového závazku tak trval přesně tři roky, čtyři měsíce a 30 dnů. 

„Načasování exitu bylo možné čekat, protože bankovní rada zřejmě chtěla ještě vyčkat na výsledky březnové inflace, které budou k dispozici 10. dubna v 9:00. Trhy ovšem variantu pondělního exitu považovaly za pravděpodobnou a pokud centrální banka chtěla překvapit, musela jednat rychle,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Dodala, že podle výběrových šetření cen, které Český statistický úřad publikuje každý týden, je možné již několik dní předem celkovou inflaci dostatečně přesně spočítat. Takže touto cestou se centrální banka pravděpodobně ujistila, že vývoj cen nebude znamenat překvapení směrem dolů, doplnila bývalá členka bankovní rady ČNB. 

Také podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Lukáše Kovandy není ukončení intervencí nečekané. Bylo možné jej předvídat, jakkoli se výraznější část trhu v posledních dnech přikláněla k termínům 13. dubna, nebo dokonce 20. dubna. „V rámci možností však bylo rozumné, že centrální banka trhy dále nenapínala. Nemělo by to žádné ekonomické opodstatnění. Koruna se dle očekávání ihned po oznámení ocitla jako na houpačce,“ dodal.

„Rozhodnutí ČNB nemůže nikoho překvapit a osobně ho vítám. Konečně se můžeme začít těšit na návrat ČNB zpět do komfortní zóny. Většina spekulantů chce participovat na dlouhodobém posilování české koruny a jen minimum jich bude chtít uzavřít krátkodobou pozici. Drtivá většina hráčů proto zůstane v korunách i v příštích dvou až třech letech,“ míní analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

„Nečekejme tedy žádnou paniku na měně. Očekávejme levnější pohonné hmoty, importovanou elektroniku a některé potraviny. Předpokládám také nulový negativní vliv na náš export i ekonomický růst. Možnou lehkou ztrátu dynamiky by nyní měla vyrovnávat inflace, růst mezd a stabilní trh práce. Slabá koruna totiž tyto funkce neplnila více než rok,“ uvedl Bostl.

„Čekala jsem čtvrtek, ale tento se mi zdál málo pravděpodobný. Četla jsem vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka tak, že chce počkat na další čísla: 10. dubna na inflaci a později i na nástin nové prognózy, na které analytici ČNB už pracují. Dost možná, že dnešní hlasování o ukončení závazku nebylo první (už minulý čtvrtek?). Ale dnes to odhlasovali,“ domnívá se hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. 

Portfolio manažer ČSOB AM Patrick Vyroubal poznamenal, že prvotní reakce kurzu koruny byla proti očekávání docela umírněná, čekal vyšší volatilitu. Dodal, že na hodnocení je však ještě brzo. Nalezení rovnovážné hladiny kurzu nebude pravděpodobně okamžité, ale může trvat i několik týdnů.

Podle předsedy představenstva Art of Finance Petra Krčila je dnešní rozhodnutí centrálních bankéřů skvělým rozhodnutím pro Česko, cesta ke konvergenci je opět otevřená. Koruna bude posilovat, ke konci roku na 26,20 EURCZK, na konci příštího roku 25 EURCZK.

„Ukončení kurzového závazku znamená, že ČNB již nebude bránit koruně posílit pod hladinu 27 CZK/EUR, avšak na devizovém trhu zůstává aktivní a intervencemi kurz koruny usměrňuje. Kurzový závazek je minulostí, intervence ČNB však pokračují,“  podotkl analytik firmy Akcenta Miroslav Novák.

Podle analytika BH Securities Martina Vlčka bude koruna posilovat spíše jen velmi pozvolna, protože ČNB má dál obrovský potenciál na koruně intervenovat dle potřeby a domnívám se, že v jejím zájmu je volný, ale stabilní kurz měny, takže výraznějším pohybům předejde. Nebude se dít nic zásadního. Zpráva je negativní pro korunovou cenu duálně listovaných akcií, jako například Erste a VIG, naopak pozitivní pro ostatní bankovní tituly, zejména Monetu.

Newsletter