Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Imigrační vlna mává s rozpočty evropských zemí

Mimořádná migrační vlna, která v poslední době sužuje Evropu, bude znamenat díru do rozpočtů některých členských zemí Evropské unie. Padnout budou muset omezení schodků nebo dluhů. Evropská komise už posuzuje žádosti o „flexibilitu“ rozpočtů, řekl pro CNBC Valdis Dombrovskis, místopředseda EK pro euro. 

„Uprchlická krize není jen obrovskou humanitární krizí,“ poznamenal Dombrovkis v Limě na ročním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. „Mimo jiné má také své fiskální důsledky u členských zemí, které této krizi čelí. V současné době posuzujeme žádosti několika z nich, které nevyhoví Paktu stability a růstu a do svých rozpočtových opatření budou muset započítat také náklady spojené s uprchlickou krizí. Tuto záležitost bedlivě sledujeme, s návrhy řešení přijdeme v příštích týdnech.“ Zdůraznil, že Pakt stability a růstu, neboli fiskální pravidla typu nemít deficit rozpočtu vyšší než 3 procenta HDP, dohodnutý mezi 28 státy Evropské unie, je „třeba respektovat.“

Klaus k imigrantům: Merkelová i Gauck činí Evropě medvědí službu

Na druhou stranu připustil, že smlouva „za jistých mimořádných okolností“ umožňuje určitou míru flexibility a to, že imigrační vlnu zcela jistě za mimořádnou situaci označit lze.

Země eurozóny mají předložit návrhy svých rozpočtů Evropské komisi do 15. října. Ta má možnost poslat je zpět v případě, že podmínky nesplňují, i když několik zemí, včetně Francie, Belgie a Itálie, dostalo ve svých rozpočtech svobodu.

Jančura: Šest tisíc rodin uprchlíků Česko zvládne

Dombrovkisův komentář přichází poté, co se ve čtvrtek v Lucemburku sešli ministři vnitra Evropské unie, aby diskutovali způsoby řešení této situace. Ministři mimo jiné také souhlasili s vykazováním ilegálních přistěhovalců, ačkoli němečtí zástupci s „vytahováním padacích mostů“ nesouhlasili. V posledních několika měsících došlo k obrovské vlně migrace do Evropy, a to především ze Sýrie a oblasti Blízkého východu. Podle konzervativních odhadů evropské hraniční agentury Frontex imigrovalo do EU doposud více než 500 tisíc uprchlíků. 

Niedermayer: Je to nesmírně vážné. Ale ne vinou uprchlíků

Newsletter