Týden na trzích: Slovní intervence, rebelie v ČNB, obnova Trump rally

Uplynulý týden nebyl na devizových trzích nikterak nudný. Dočkali jsme se další slovní intervence ČNB, stejně tak i jedné menší „rebelie“. V rámci zahraničí opět zafungovala tzv. „Trump rally“.

Slovní zásah na eurokoruně má na svědomí viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle něj už investoři vsadili na budoucí posílení koruny desítky miliard euro. Korunový trh se tak stal silně překoupený, což se vzhledem k jeho „mělkosti“ může spekulantům vymstít.

„Růst dlouhých korunových pozic je značný. Hovoříme o desítkách miliard euro,“ řekl Tomšík. „Pokud tuto sumu srovnáme s objemem českého exportu, je jasné, že je trh překoupený. Spekulanti by se tudíž mohli ošklivě spálit.“ Agentura Reuters k tomu navíc dodala, že odhady analytiků ohledně objemu „long“ pozic na CZK dosahují 20 až 25 miliard euro.

Tomšík (ČNB): Investoři sázející na silnou korunu se mohou spálit

Všechna tato slova ale nakonec zafungovala. Spekulace polevily, což ostatně potvrzuje například vývoj na českých dluhopisech, kde jsme v případě těch ročních a dvouletých byly svědky zvýšení výnosů, které způsobila ochabující poptávka především ze strany zahraničních investorů.

Zahraniční spekulanty už české dluhopisy tak netáhnou. Vinou ČNB

I přesto, že ČNB věří v pouze mírné posílení CZK v dlouhodobějším rámci poté, co uvolní kurzový závazek, snaží se slovními intervencemi mírnit očekávání trhu. Fakt, že se koruna nevrátí na hodnoty před intervencemi, tedy do pásma 25,50 až 25,70 EURCZK, argumentuje především růstem českých mezd a inflace nad úrovně eurozóny. Stejně tak je nutné vzít v potaz fakt, že koruna byla v roce 2013 lehce nadhodnocená.

Spotový kurz eurokoruny sice zaznamenal během pondělí větší volatilitu, ovšem v závěru se opět usadil na úrovni 27,02 koruny za euro.

JPMorgan ke koruně: Hedging exportérů silně poroste

Zajímavostí týdne je pak „rebelie“ jednoho z odcházejících členů rady ČNB. Podle Pavla Řežábka, který radu opustí koncem ledna, vyvolává kurzový režim pokřivení trhu, které by banka na něj neměla vnášet. Obava z deflace jako důvod zavedení zavedení intervencí pak byla nemístná, chybou bylo podle něj také snížit úrokové sazby na nulu.

Byť nebude mít Řežábek už žádný vliv na nadcházející rozhodování o (ne)zachování kurzového závazku, analytici se shodují, že jde o poměrně zásadní ránu do komunikace ČNB.

Řežábek (ČNB) k intervencím: Neměli jsme to dělat

Dolar během týdne zpevnil až pod 1,070 EURUSD, což bylo především dílem obnovy růstu amerických akciových trhů. V pátek však vinou horších než očekávaných dat ohledně amerického HDP lehce oslabil. Aktuálně se nacházíme na 1,071 dolaru za euro.

Dolarkoruna pak tento vývoj kopírovala. Z 25,15 jsme se dostali až na 25,23 USDCZK.

Co se dělo v domácí ekonomice?

Z domova jsme se dočkali indikátorů důvěry. Ta spotřebitelská vzrostla na 110 bodů. V případě podniků naopak mírně klesla na 97. V souhrnném vyjádření  jsme se dostali na 99,2 bodů.

Co se dělo v Evropě?

Zmínit je možné spotřebitelskou důvěru eurozóny, která klesla na -4,9 bodů. Jako další pak přišel německý index Ifo podnikatelského klimatu. Čísla ukázala zhoršení, a to z 111 bodů na 109,8.

Co se dělo v USA?

Jako první přišel index PMI oblasti průmyslu, který vykázal zlepšení na 55,1 bodů. Ten samý indikátor segmentu služeb se pak zvýšil na 55,1 bodů.

Dnes jsme se dočkali tempa růstu americké ekonomiky, která za poslední kvartál dosáhla +1,9 %. Predikce v tomto směru pracovala s +2,2 %. Celkově za celý rok 2016 největší hospodářství světa rostlo o +1,6 %, což je nejnižší číslo za posledních pět let.

Americká ekonomika loni rostla. Ovšem nejpomaleji za pět let

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí vychází data za zemědělství za čtvrté čtvrtletí. V úterý vydává ČNB bankovní statistiku, národní měnový přehled a statistiku měnového vývoje ČR. Vše je datováno ke konci minulého roku. Rovněž v úterý vydává ČSÚ míru zaměstnanosti a ekonomické aktivity za prosinec. Ve čtvrtek jedná bankovní rada a očekáváme novou prognózu ekonomického vývoje. Podrobnější data o ekonomické aktivitě a nezaměstnanosti na základě výběrového šetření pracovních sil za čtvrté čtvrtletí očekáváme ve čtvrtek.  V pátek bude vydána zpráva o inflaci od ČNB.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněna předběžná hodnota německé inflace za leden. V úterý očekáváme míru nezaměstnanosti v Německu za leden. Dále budu publikované statistiky HDP za čtvrté čtvrtletí v Eurozóně a ve Francii. Rovněž v úterý bude zveřejněn odhad inflace v Eurozóně.

Spojené státy americké              

V pondělí očekáváme data o výdajích spotřebitelů za prosinec. V úterý bude zveřejněna důvěra spotřebitelů v americkou ekonomiku. Ve středu budou zveřejněna data za lednovou výrobu. Večer rozhodne FOMC o úrokové míře. V pátek očekáváme lednová data o nezaměstnanosti a průměrném výdělku.

Velká Británie

Ve čtvrtek rozhodne Bank of England o úrokové míře a okomentuje inflaci.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter