Private equity přestává být zlatým dolem

Americkým investičním bankám lehce zamrzá úsměv na rtech. Jeden z jejich největších zdrojů příjmů – private equity – se totiž potýká s problémem zpomalení své do nedávné doby poměrně dynamické činnosti generující atraktivní zisky.

Poplatky, které investiční banky získávaly od private equity společností, tvořily před rokem zhruba čtvrtinu všech dosažených příjmů. Letos jsou na tom firmy investující rizikový kapitál do vybraných projektů mnohem hůře. Na vině je především situace na amerických akciových trzích, které se stále nachází relativně blízko svých maxim, ale svou trochou do mlýna přispělo i zostření regulací. Datová firma Dealogic odhaduje, že private equity společnostem již letos klesly příjmy o téměř třetinu (viz graf).

Existují tři hlavní složky, které jsou základními pilíři byznysu private equity a investičních bank. První z nich jsou fúze a akvizice. V této oblasti se příjmy z poplatků snížily o 17 % oproti předchozímu roku. Stalo se tak vinou vysokých valuací některých akcií. Právě ty totiž nutí private equity firmy držet se na uzdě ve zpětných odkupech, jelikož zde existuje vysoká pravděpodobnost přeplacení akcionářů.

Dalším pilířem jsou půjčky. V tomto případě spílají investiční banky směrem k regulátorům. Ti totiž bankám zakázali poskytovat úvěry právě směrem k private equity firmám o takových objemech, jako tomu bylo v minulosti. Stalo se tak například proto, že Úřad pro měnovou kontrolu uvalil částečnou restrikci na maržové obchodování s akciemi. Vzniklou mezeru se pak snaží vyplnit menší banky, u kterých tato regulace není tak přísná.

Poslední složkou jsou primární emise akcií firem nově vstupujících na trh, tzv. IPO. Množství prvotních emisí vrcholilo v roce 2013 a na začátku 2014, poté však přišel útlum, který skončil poklesem příjmů z této činnost o 32 %. Avšak očekává se, že právě tato oblast by mohla bát první, která se mohla dočkat tolik očekávaného zvratu.

Dle společnosti Dealogic je v rámci Spojených států největší investiční bankou spolupracující s private equity firmami JP Morgan, na druhém místě je Goldman a Sachs. Třetí příčku pak uzavírá Credit Suisse.

 

Newsletter