Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

17. listopad 2015 OBRAZEM

Hlavním tématem dnešních akcí v Česku k připomenutí obětí studentů za nacismu v roce 1939 a studentských demonstrací v roce 1989 byla současná uprchlická krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval k mírnění hněvu vůči uprchlíkům. Prezident Miloš Zeman naopak hájil odpůrce migrantů. Stejné téma mělo i několik demonstrací. Řada lidí ale také přišla jen zapálit svíčku a připomenout si historické události spojené s dnešním datem. Ve fotogalerii se za 17. listopadem 2015 ohlížíme obrazem.

17. listopad – oslavy i demostrace. ŽIVĚ

Premiér vystoupil s projevem po boku nynějších studentů u pražské Hlávkovy koleje, spojené s popravami a represemi nacistů vůči studentstvu v roce 1939. Sobotka řekl, že s migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se ale podle něj nesmí obrátit proti uprchlíkům. Později ještě premiér poděkoval českým dobrovolníkům, kteří v cizině pomáhají běžencům.

Hlava státu naopak vyzvala k ochraně odpůrců pomoci uprchlíkům, kteří jsou prý neprávem označováni za rasisty, fašisty a islamofoby. Zeman to prohlásil na pražském Albertově na akci organizace Blok proti islámu, kam kvůli tomu ochranka nepustila studenty k pamětní desce věnované právě studentům. Prezident požadoval toleranci vůči odlišným názorům a zároveň nazval své kritiky „řvoucím stádem“.

Po skončení akce se odpůrci a příznivci Zemana na Albertově slovně střetli. Několik mladých lidí zůstalo stát na ulici s transparenty „Nenávist není řešení“ nebo „Svoboda, solidarita“. Další drželi červené karty jako připomínku loňského 17. listopadu, kdy kartami tisíce lidí v Praze vystavily Zemanovi symbolickou stopku.

Téma uprchlické krize se prolínalo i demonstracemi v Praze a dalších městech Česka. Na pražském Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na akci Za naši kulturu a bezpečnou zem, kde třeba předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura odmítal, že je extremista. Podle něj jsou extremisté čeští europoslanci, kteří hlasovali pro migrační kvóty. Účastníci demonstrace pak požadovali demisi vlády a s pokřikem „Čechy Čechům“ zamířili k sídlu kabinetu.

Proti vládě a uprchlíkům protestovali také příznivci strany Národní demokracie nebo přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří prohlašovali, že „lidé zatočí s vládní garniturou“. Naopak na stranu uprchlíků se postavili třeba lidé na shromáždění Tahle země patří všem – Refugees welcome, kteří drželi transparenty s nápisy „Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh!“ nebo „I my jsme kdysi utíkali“.

Řada lidí se ale vracela i k historickým událostem, jejichž význam dnešní státní svátek připomíná. Lidé přicházeli na Národní třídu či Václavské náměstí prostě jen položit květiny či zapálit svíčky.

Vytvořením lidského řetězu na Národní třídě připomněl spolek Bez komunistů.cz památku obětí komunismu. Řadu tvořenou několika stovkami lidí spojil symbolický provaz s heslem „táhneme za jeden provaz“. A vzpomínkou na komunistickou diktaturu bylo i odhalení pomníku v Plzni tamnímu rodákovi Jiřímu Trnkovi. Pomník – pět metrů vysoká klec, kterou prorazila čtyřmetrová ruka – zobrazuje scénu z posledního Trnkova filmu Ruka, který popisoval boj umělce s totalitou, a dlouho byl proto v trezoru.

Newsletter