117 413 dolarů z jedné tisícovky. Jak?


23:10 • 12. května 2016

Tagy: Akcie, americké akcie, Wall Street, Apple, IBM, Microsoft

Snad každý člověk si minimálně jednou v životě řekl: „Proč jsem to neudělal jinak?“ Poměrně často je tato lítostivá otázka pokládána ve světě financí. Pokud byste se před deseti lety zeptali náhodného investora, jak by zbohatl, kdyby měl k dispozici funkční stroj času, častou odpovědí by byl nákup akcie společnosti Microsoft při jejím vstupu na trh v roce 1986.

I přesto, že i dnes jde o velmi dobrou odpověď, ze samotné investice by nebylo „vytřískáno“ maximum. Toho bylo dosaženo v roce 1999, kdy se tržní kapitalizace Microsoftu vyšplhala na 613 miliard dolarů. Dnes sledovaný ukazatel dosahuje „pouhých“ 443 miliard dolarů, přičemž po očištění o inflaci bychom se dostali na zhruba polovinu hodnoty roku 1999.

V tuto chvíli tak vzniká další otázka. Pokud bychom se vrátili zpět v čase o dvacet let, která společnost by byla nejlepší pro nákup?

Odpověď na tuto otázku nastínil server Stockchoker, který sleduje hodnoty akcií, které jste v minulosti ovšem nenakoupili, vzhledem k jejich vývoji v čase. V tomto směru se jeví nejprofitabilnější sektor technologií, konkrétně akcie již zmiňovaného Microsoftu, který je postaven proti Applu a IBM. Vizualizace, kterou Stockchoker vytvořil, začíná 1. ledna 1996 na investici o velikosti jednoho tisíce dolarů do jednoho ze zmiňovaných titulů. V průběhu času jsou pak zahrnuty i historické události týkající se jednotlivých firem, které měly vliv na vývoj ceny jejich akcie.

V lednu 2000 by největší zhodnocení přinesla investice do Microsoftu, který tehdy dosáhl maxima své tržní kapitalizace (viz grafika č.1). Po čtyřech letech po svém IPO si firma připsala roční zhodnocení o velikosti něco málo přes 80 %, což by z jednoho tisíce dolarů rázem vytvořilo více jak 9 500. Rostla i IBM, ovšem ročně „pouze“ o 48 %. Nejhůře na tom byl Apple, který na trhu stále hledal dostatečně pevnou půdu pod nohama.

V roce 2005 už byla situace vyrovnanější. Poté, co v roce 2001 uvedl Apple na trh svůj iPod, jeho expanze nabrala na otáčkách. Na prvenství to však stále nestačilo. To si pevně v rukou držel Bill Gates a jeho Microsoft (viz grafika č.2). Vše se však změnilo o pět let později, když v roce 2006 světlo světa spatřil první iPhone.

Devět let poté, v polovině roku 2015, je všechno jinak (viz grafika č.3). Microsoft ani IBM už pro firmu s emblémem nakousnutého jablka nejsou „konkurencí“. Apple je v tu dobu s ročním zhodnocením o +27,7 % jasným vítězem, který bojuje o světové prvenství v oblasti tržní kapitalizace s Googlem.

Od prvního ledna 1996 se tak investice tisíce dolarů zhodnotila na úžasných 117 413 dolarů. A teď je čas na onu otázku: „Proč jsem kdysi nenakoupil Apple….“

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.