117 413 dolarů z jedné tisícovky. Jak?

Snad každý člověk si minimálně jednou v životě řekl: „Proč jsem to neudělal jinak?“ Poměrně často je tato lítostivá otázka pokládána ve světě financí. Pokud byste se před deseti lety zeptali náhodného investora, jak by zbohatl, kdyby měl k dispozici funkční stroj času, častou odpovědí by byl nákup akcie společnosti Microsoft při jejím vstupu na trh v roce 1986.

I přesto, že i dnes jde o velmi dobrou odpověď, ze samotné investice by nebylo „vytřískáno“ maximum. Toho bylo dosaženo v roce 1999, kdy se tržní kapitalizace Microsoftu vyšplhala na 613 miliard dolarů. Dnes sledovaný ukazatel dosahuje „pouhých“ 443 miliard dolarů, přičemž po očištění o inflaci bychom se dostali na zhruba polovinu hodnoty roku 1999.

V tuto chvíli tak vzniká další otázka. Pokud bychom se vrátili zpět v čase o dvacet let, která společnost by byla nejlepší pro nákup?

Odpověď na tuto otázku nastínil server Stockchoker, který sleduje hodnoty akcií, které jste v minulosti ovšem nenakoupili, vzhledem k jejich vývoji v čase. V tomto směru se jeví nejprofitabilnější sektor technologií, konkrétně akcie již zmiňovaného Microsoftu, který je postaven proti Applu a IBM. Vizualizace, kterou Stockchoker vytvořil, začíná 1. ledna 1996 na investici o velikosti jednoho tisíce dolarů do jednoho ze zmiňovaných titulů. V průběhu času jsou pak zahrnuty i historické události týkající se jednotlivých firem, které měly vliv na vývoj ceny jejich akcie.

V lednu 2000 by největší zhodnocení přinesla investice do Microsoftu, který tehdy dosáhl maxima své tržní kapitalizace (viz grafika č.1). Po čtyřech letech po svém IPO si firma připsala roční zhodnocení o velikosti něco málo přes 80 %, což by z jednoho tisíce dolarů rázem vytvořilo více jak 9 500. Rostla i IBM, ovšem ročně „pouze“ o 48 %. Nejhůře na tom byl Apple, který na trhu stále hledal dostatečně pevnou půdu pod nohama.

V roce 2005 už byla situace vyrovnanější. Poté, co v roce 2001 uvedl Apple na trh svůj iPod, jeho expanze nabrala na otáčkách. Na prvenství to však stále nestačilo. To si pevně v rukou držel Bill Gates a jeho Microsoft (viz grafika č.2). Vše se však změnilo o pět let později, když v roce 2006 světlo světa spatřil první iPhone.

Devět let poté, v polovině roku 2015, je všechno jinak (viz grafika č.3). Microsoft ani IBM už pro firmu s emblémem nakousnutého jablka nejsou „konkurencí“. Apple je v tu dobu s ročním zhodnocením o +27,7 % jasným vítězem, který bojuje o světové prvenství v oblasti tržní kapitalizace s Googlem.

Od prvního ledna 1996 se tak investice tisíce dolarů zhodnotila na úžasných 117 413 dolarů. A teď je čas na onu otázku: „Proč jsem kdysi nenakoupil Apple….“

Newsletter