Mora (ČNB): Vyšší sazby nejsou na pořadu dne. Počkejme si


17:28 • 6. června 2017

Tagy: ČNB, koruna, euro, EURCZK, sazby, měnová politika

Vývoj kurzu koruny v posledních týdnech ovlivňuje mimo jiné i vidina brzkého zvýšení úrokových sazeb ČNB. Sám guvernér Jiří Rusnok však již dříve uvedl, že k tomuto kroku nevidí v tuto chvíli žádné naléhavé důvody, což dnes potvrdil další člen bankovní rady Marek Mora. Na kdy se tedy můžeme připravit?

Podle Mory není současný vývoj koruny pro centrální banku ničím překvapivým, nikterak tudíž nemění očekávání, že by sazby mohly být zvýšeny zhruba ke konci letošního roku.

„Koruna posiluje v podstatě tak, jak jsme očekávali,“ přepisuje agentura Bloomberg slova centrálního bankéře. „Souběžně s každým zpevněním pozorujeme i mírné oslabení, za kterým pravděpodobně stojí uzavírání spekulativních pozic,“ dodal.

Co se týče možného načasování vyšších úrokových sazeb, Mora je přesvědčen, že i nadále trvá představa o konci roku 2017. Rozhodně to prý ale není na pořadu dne. Aktuální prognóza ČNB pracuje s představou vyšších úroků zhruba ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Dalších možných komentářů se dočkáme již tento čtvrtek, kdy proběhne jednání bankovní rady.

Budoucí vývoj koruny pak není podle bankéře zcela jasný, a to především vinou stále existujících spekulativních pozic, které byly otevřeny před ukončení kurzového závazku ČNB. Česká měna po Morových slovech mírně slábne k 26,34 za euro.

Z vyjádření centrálních bankéřů z posledních týdnů je tak patrné, že náhlého zvýšení sazeb se v brzké době pravděpodobně nedočkáme. Na druhou stranu, hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler upozorňuje, že průměrný kurz koruny od konce intervencí dosáhl 26,66 EURCZK, jde tedy o zhodnocení o pouhých o 1,3 %. Podle něj tak tato stále nevýrazná čísla naznačují – v souladu s rétorikou ČNB – vyšší sazby ve druhé polovině roku.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.