Sýrie spustí třetí světovou válku Rusko – USA, varuje Turecko

,
15:07 • 13. října 2016

Tagy: Sýrie, Rusko, USA, Saúdská Arábie, Irák, Turecko, válka, studená válka, politika

Rozpad vzájemných jednání o konfliktu v Sýrii, který nastal po bombardování konvoje Spojených národů u Aleppa v září a které Američané označili za válečný zločin, může směřovat k vypuknutí třetí světové války, ve které se proti sobě postaví Rusko a USA. Pro tureckou státní informační agenturu takto varoval druhý muž turecké vlády Numan Kurtulmus, upozorňuje The Independent.

Komplexní pět a půl roku trvající občanská válka v Sýrii je na prahu širšího konfliktu v regionu a pokud konflikt bude takto pokračovat, „nechte mne to říci jasně: Amerika a Rusko dojdou do bodu války,“ řekl Kurtulmus pro Anadolu News Agency.

Bombardování konvoje Spojených národů a červeného kříže dne 19. září rozbořilo vztahy Ruska a členů bezpečnostní rady Spojených národů. Zatímco Rusko stojí za vládními vojsky, podle Kurtulmuse je konec syrského prezidenta Bašára al-Asada nezbytný pro delší nastolení mírového stavu v Sýrii.

Samotné Turecko v srpnu zahájilo pozemní útok na pozice ISIS i Kurdů v Sýrii, aby konflikt dostalo dále od svých hranic. Turecko se vedle situace v Sýrii neshoduje s iráckou vládou na možné roli svých sil ve druhém největším iráckém městě Mosulu, píše britský The Independent. Dominantní roli v řešení konfliktu chce – přirozeně – hrát Irák, spojený s Šíty, zatímco turecká armáda vycvičila sunitské síly. Do situace v Mosulu vstupuje svým varováním před „krví a ohněm“ turecký premiér Erdogan, pokud široký zásah v Mosulu nebude úspěšný.

Podle statistik Spojených národů s syrském konfliktu zemřelo za pět let kolem 400 tisíc lidí. O tomto víkendu se ve švýcarském Lausanne nad syrským konfliktem sejde mezinárodní delegace, dodává The Independent.

Blízký východ je ve fázi narůstajícího napětí a pokud jde o válku v Sýrii, nevypadá to, že existuje šance na politické řešení situace, varoval v tomto týdnu v televizním projevu Hasan Nasralláh, vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh. To bojuje v Sýrii na straně syrské armády prezidenta Bašára Asada.

„Regionální scéna je nyní plná napětí a eskalace a nezdá se, že existují cesty k vyjednávání či nalezení (politického) řešení,“ řekl Nasralláh v úvodu týdne tisícovkám svých stoupenců v Bejrútu. V souvislosti se Sýrií dodal, že v této zemi očekává „ještě více napětí, eskalací a konfrontací“.

Nicméně v podstatné části svého více než hodinu dlouhého projevu u příležitosti šíitského svátku ášúrá se spíše věnoval útokům na sunnitskou regionální velmoc – Saúdskou Arábii. Ta je v oblasti hlavním rivalem Íránu, přičemž Teherán přitom podporuje právě Hizballáh. Saúdskou Arábii kritizoval Nasralláh zejména kvůli jejímu zapojení do války v Jemenu, kde Rijád bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským povstalcům.

Saúdské vedení podle Nasralláha žene zemi „do propasti“. Rijád zároveň obvinil z toho, že je zodpovědný za sobotní letecký úder na pohřeb v jemenské metropoli, který si vyžádal přes 140 mrtvých.

Írán a Saúdská Arábie proti sobě stojí i v Sýrii, kde Rijád podporuje povstalce, zatímco Teherán je na straně prezidenta Bašára Asada.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.