Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Sýrie spustí třetí světovou válku Rusko – USA, varuje Turecko

Rozpad vzájemných jednání o konfliktu v Sýrii, který nastal po bombardování konvoje Spojených národů u Aleppa v září a které Američané označili za válečný zločin, může směřovat k vypuknutí třetí světové války, ve které se proti sobě postaví Rusko a USA. Pro tureckou státní informační agenturu takto varoval druhý muž turecké vlády Numan Kurtulmus, upozorňuje The Independent.

Komplexní pět a půl roku trvající občanská válka v Sýrii je na prahu širšího konfliktu v regionu a pokud konflikt bude takto pokračovat, „nechte mne to říci jasně: Amerika a Rusko dojdou do bodu války,“ řekl Kurtulmus pro Anadolu News Agency.

Bombardování konvoje Spojených národů a červeného kříže dne 19. září rozbořilo vztahy Ruska a členů bezpečnostní rady Spojených národů. Zatímco Rusko stojí za vládními vojsky, podle Kurtulmuse je konec syrského prezidenta Bašára al-Asada nezbytný pro delší nastolení mírového stavu v Sýrii.

Samotné Turecko v srpnu zahájilo pozemní útok na pozice ISIS i Kurdů v Sýrii, aby konflikt dostalo dále od svých hranic. Turecko se vedle situace v Sýrii neshoduje s iráckou vládou na možné roli svých sil ve druhém největším iráckém městě Mosulu, píše britský The Independent. Dominantní roli v řešení konfliktu chce – přirozeně – hrát Irák, spojený s Šíty, zatímco turecká armáda vycvičila sunitské síly. Do situace v Mosulu vstupuje svým varováním před „krví a ohněm“ turecký premiér Erdogan, pokud široký zásah v Mosulu nebude úspěšný.

Podle statistik Spojených národů s syrském konfliktu zemřelo za pět let kolem 400 tisíc lidí. O tomto víkendu se ve švýcarském Lausanne nad syrským konfliktem sejde mezinárodní delegace, dodává The Independent.

Blízký východ je ve fázi narůstajícího napětí a pokud jde o válku v Sýrii, nevypadá to, že existuje šance na politické řešení situace, varoval v tomto týdnu v televizním projevu Hasan Nasralláh, vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh. To bojuje v Sýrii na straně syrské armády prezidenta Bašára Asada.

„Regionální scéna je nyní plná napětí a eskalace a nezdá se, že existují cesty k vyjednávání či nalezení (politického) řešení,“ řekl Nasralláh v úvodu týdne tisícovkám svých stoupenců v Bejrútu. V souvislosti se Sýrií dodal, že v této zemi očekává „ještě více napětí, eskalací a konfrontací“.

Nicméně v podstatné části svého více než hodinu dlouhého projevu u příležitosti šíitského svátku ášúrá se spíše věnoval útokům na sunnitskou regionální velmoc – Saúdskou Arábii. Ta je v oblasti hlavním rivalem Íránu, přičemž Teherán přitom podporuje právě Hizballáh. Saúdskou Arábii kritizoval Nasralláh zejména kvůli jejímu zapojení do války v Jemenu, kde Rijád bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským povstalcům.

Saúdské vedení podle Nasralláha žene zemi „do propasti“. Rijád zároveň obvinil z toho, že je zodpovědný za sobotní letecký úder na pohřeb v jemenské metropoli, který si vyžádal přes 140 mrtvých.

Írán a Saúdská Arábie proti sobě stojí i v Sýrii, kde Rijád podporuje povstalce, zatímco Teherán je na straně prezidenta Bašára Asada.

Newsletter