Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Německý ústavní soud v červnu rozhodne o stížnosti proti ECB

Německý ústavní soud 21. června rozhodne, zda Evropská centrální banka (ECB) může teoreticky neomezeně nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Program, který ECB zatím nikdy nevyužila, napadla v roce 2013 skupina 35.000 německých politiků a ekonomů, podle nichž jde o překročení pravomocí banky.

Německý ústavní soud v roce 2014 požádal Evropský soudní dvůr o prověření, zda ECB svým opatřením neporušuje evropské právo. Soudci v Lucemburku loni vyjádřili přesvědčení, že banka se pohybuje ve stanovených mantinelech. Soudní senát v Karlsruhe nyní rozhodne, zda je program v souladu i s německou ústavou.

ECB opatření pro nákup státních dluhopisů přijala v roce 2012 jako jeden z nástrojů, které měly stabilizovat eurozónu zasaženou dluhovou krizí. Němečtí stěžovatelé následně vyjádřili podezření, že by nákup dluhopisů, teoreticky v neomezené míře, mohl porušit zákaz monetizace státního dluhu, tedy jeho financování novými penězi, které si k tomuto účelu centrální banka natiskne.

Program nákupu dluhopisů napadlo přes 35.000 stěžovatelů. Ti tvoří velmi různorodou skupinu – je mezi nimi třeba poslanec bavorské konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU) Peter Gauweiler nebo zástupci postkomunistické strany Levice. Stěžovatelé tvrdí, že program ECB je v rozporu s německým i s evropským právem.

ECB naopak vyjádřila přesvědčení, že program spadá do jejích pravomocí. Za banku se postavil také německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Newsletter