ČNB ukončila intervence. Koruna je po 41 měsících „svobodná“ a silnější


08:37 • 7. dubna 2017

Tagy: fx, forex, ČNB, intervence, euro, koruna, EURCZK, USDCZK, EURUSD

Česká národní banka včera ukončila režim kurzového závazku obrany koruny před posílením pod 27,00 EURCZK. Česká měna tak po 41 měsících získala „svobodu“. Ihned po oznámení se na trh vrátila volatilita, která korunu posunula až na 26,60 za euro.

Extrémní volatilita na trhu EURCZK přinesla nejprve posílení, které bylo následně vystřídáno krátkým oslabením až k 27,15 za euro. Poté se však česká měna vydala na dráhu zpevňování, která ji v podstatě vydržela až k současným 26,74 EURCZK.

Je to tu! ČNB ukončila intervence. Koruna ve výsledku zpevnila

Co se týče korunových forwardů, na tom tříměsíčním byl po včerejším exitu pozorován výrazný výprodej. Aktuálně se 3M EURCZK pohybuje kolem 26,59 koruny za euro.

Bankovní rada se shodla, že došlo ke splnění podmínek pro udržitelné plnění inflačního cíle na 2 %, a proto není potřeba dalšího pokračování kurzového závazku, řekl během tiskové konference guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Samo ukončení kurzového závazku je dle Rusnokových slov krokem k postupnému zpřísňování měnové politiky. Banka v tuto chvíli očekává zvýšenou volatilitu kurzu, a to oběma směry, přičemž v případě nadměrných výkyvů je připravena na ně reagovat příslušnými měnověpolitickými nástroji.

Rusnok: Pacient koruna se probouzí z narkózy. Zatím to vypadá skvěle

Pravdou však je, že žádný závazný mandát v tomto směru nebyl nastaven ani diskutován a ani se s ním v dohledné budoucnosti nepočítá. Tolerance pásma „bolesti“ je dle Rusnokových slov široká. V tuto chvíli je tak potřeba si počkat, aby si koruna sama nalezla novou rovnováhu. Až poté je možné přemýšlet o případném dalším postupu.

Posílení koruny se během včerejška projevilo i na páru s dolarem. Dvojice se posunula až k 24,95 USDCZK. Aktuálně se stabilizuje kolem 25,10 USDCZK.

Co se týče dalšího vývoje, koruna bude hledat novou rovnováhu, do čehož z krátkodobého hlediska může vstoupit především upravování pozic některých dosud neaktivních spekulantů. Z toho dlouhodobého očekáváme pohyb domácí měny na základě makroekonomických fundamentů české ekonomiky, které nahrávají spíše silnější koruně než naopak.

Co se týče dalšího dění, ve čtvrtek byla zveřejněna data ohledně českého průmyslu. Jeho dynamika v únoru mírně zpomalila, což odpovídá 2,7 % meziročně. Pro srovnání, v lednu bylo dosaženo (po revizi) výsledku 10,3 %.

Dnes se v dopoledních hodinách dočkáme údajů ohledně březnových devizových rezerv ČNB, se kterými budou společně zveřejněny únorové intervence. Očekává se, že vzhledem k odhadům extrémního objemu intervencí v březnu devizové rezervy dále porostou, a to více nad 60 % HDP.

Dění v zahraničí rovněž nebylo nudné. Proslov šéfa ECB Maria Draghiho oslabil euro až na třítýdenní minimum kolem 1,063 EURUSD. Stalo se tak poté, co bankéř řekl, že současná politika ECB je stále dostatečná, tudíž veškerá spekulace o jejím utažení není namístě.

Během dne však euro část svých ztrát umazalo. Aktuálně se již obchoduje na 1,065 EURUSD.

Z dnešních dat budou klíčová ta americká. Dočkáme se statistiky ohledně tvorby nových pracovních míst v soukromém sektoru, kde se za březen čeká 180 tisíc nových míst. Souběžně s tím bude reportována americká míra nezaměstnanosti. Ta by měla dle odhadů zůstat na 4,7 %.

Koruna by se na páru s eurem měly pohybovat v pásmu 26,85 až 26,55 EURCZK. Vůči dolaru pak od 24,95 až 25,20 USDCZK. Eurodlar vidíme v rozmezí od 1,062 až 1,068 EURUSD.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

USD/CZK

;

EUR/USD

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.