Poptávka po stříbru loni rekordní, stoupla na 1,17 mld. troyských uncí


16:27 • 5. května 2016

Tagy: Stříbro

Celosvětová poptávka po stříbru loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy troyských uncí (36,4 milionu kg). Zájem o stříbro podpořil nákup mincí a prutů, šperků a poptávka od fotovoltaického sektoru, které vyrovnaly slabší poptávku z průmyslu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Silver Institut.

Spotřeba stříbra v průmyslu, která má na celkové poptávce více než poloviční podíl, loni klesla o čtyři procenta. Poptávka po stříbru od fotovoltaického sektoru stoupla o 23 procent, hlavně díky vysokému růstu v Číně. Investice do stříbra, včetně stříbrných mincí a prutů, stouply o 16 procent a ocitly se blízko rekordu.

Průměrná cena stříbra se loni podle zprávy snížila na 15,68 USD za unci. Způsobilo to pokračující zpomalení růstu čínské ekonomiky a silnější americký dolar. Nižší ceny však rovněž přispěly k růstu fyzické poptávky, zvláště od dlouhodobých investorů.

Výroba stříbrných šperků se loni zvýšila o třetinu, hlavně díky růstu poptávky z Indie, Severní Ameriky a Thajska, které vykompenzovaly pokles poptávky z Číny. Výroba stříbrného zboží rovněž stoupla o třetinu a byla nejvyšší za deset let.

Těžba stříbra loni vzrostla na rekordních 886,7 milionu uncí. Těžba rostla hlavně v Peru, Argentině, Rusku a Indii. Naopak těžba čínských dolů klesla o tři procenta. Dodávky stříbrného šrotu se loni snížily o 13 procent na 146,1 milionu uncí, což bylo nejméně od roku 1992, napsala agentura Reuters.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.