Inflace v lednu nad cílem ČNB. Krok směrem ke konci intervencí?

AKTUALIZOVÁNO – Inflace zažívá v české ekonomice boom. Prosincové dosažení inflačního cíle ČNB na 2 % bylo posunuto ještě dále, když lednová čísla dosáhla 2,2 % meziročně. Současný scénář tak splňuje podmínky k začátku zvažování konce intervencí ČNB, která si jej podmínila robustním inflačním vývojem.

„Tahounem zlepšující se kondice inflace jsou v posledních několika měsících především ceny potravin a alkoholických nápojů. Celkovém lednové hodnotě inflace přispěly ceny potravin šesti desetinami procentního bodu a ceny alkoholu čtyřmi desetinami procentního bodu. Mírným překvapením je přírůstek ze sektoru dopravy, který dosáhl půl procentního bodu,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Rostoucí jistota trhu o vhodnosti současných podmínek k upuštění kurzového závazku podle něj komplikuje verbální intervence členů bankovní rady. „Jednoduše řečeno, analytici jsou přesvědčeni o brzkém ukončení intervencí a přesvědčování o odkládání exitu ze strany ČNB nezní důvěryhodně. Nadále ale vidíme vysokou pravděpodobnost, že ČNB neopustí závazek před zveřejnění alespoň dalších dvou příznivých hodnot inflace,“ uvedl Šoltés.

K meziročnímu zlepšení přispělo především zvýšení cen v oblasti dopravy, kde ceny pohonných hmot zrychlily na 11,6 % ze 4,3 % dosažených v prosinci. Ke zpomalení naopak přispěl segment alko nápojů a tabáku, kde ceny nápojů vzrostly o pouhých 0,5 % oproti předchozím 3,1 %.

Domácí ceny se pak meziměsíčně zvýšily o 0,8 %. Největší podíl na tomto čísle mělo zvýšení cen v oddíle potravin a nealko nápojů a dále pak v segmentu rekreace, kultury a dopravy.

Lednový výsledek na 2,2 % y/y tak předčil odhady většiny trhu, ale zároveň byl v souladu s očekáváním skupiny Roklen.

Inflace je ostře sledovanou statistikou především v souvislosti s intervenčním režime ČNB. Banka jeho ukončení podmínila právě dosažením inflačního cíle, což později rozšířila o důkaz ohledně robustního vývoje domácích cen. Tento pojem se dá v podstatě přeložit jako, pravděpodobně nejen jedno, přestřelení úrovně 2 %.

„Dnešní údaje statistického úřadu výrazně převyšují únorovou prognózu ČNB, která odhadovala meziroční cenový růst na 1,9 procenta. Ceny tak nepřestávají ČNB překvapovat rychlejším růstem. Tento vývoj podporuje náš výhled, že bankovní rada rozhodne o konci kurzového závazku již ve druhém čtvrtletí letošního roku. My předpokládáme, že by se to mohlo stát na pravidelném měnově politickém zasedání 4. května,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

ČNB: Exit? Asi polovina roku. Kurz CZK? Rizika v obou směrech

V souladu s prognózou a dosavadním vývojem ČNB odhaduje, že tzv. „exit“ by mohl proběhnout v polovině roku 2017. Na druhou stranu přiznává, že existuje i dřívější možnost, a to během 2. čtvrtletí, ovšem nikoliv během toho prvního. V tomto směru by mohla zapůsobit právě dobrá inflační data.

Aktuální odhady analytiků pracují s možností intervenčního exitu provedeného buďto v dubnu, případně na začátku května.

„Zatímco předchozí tři roky byly ve znamení velmi nízkého cenového růstu často jen těsně nad nulou, tak letos se bude inflace velmi pravděpodobně pohybovat především mezi 2 % a 3 %,“ uvedl analytik firmy Akcenta Miroslav Novák.

Analytici sází na vývoj koruny. Zpevní. Kam až a do kdy?

ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí

Newsletter