FinTech Daily: Biometrie a nová éra mobilního bankovnictví

Odstartuje biometrie novou éru mobilního bankovnictví? Další konkurence Samsung Pay a Android Pay: banky. Na bankovní aplikaci pro migranty čeká už 56 000 lidí. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Odstartuje biometrie novou éru mobilního bankovnictví?

Ověřování identity za použití biometrických údajů se ve finančním světě stává stále více populární. Jak takové ověřování ale přesně funguje? Kromě připravovaných tzv. selfie plateb, o kterých jsme informovali minulý týden, banky nejčastěji využívají ověření otisku prstů a rozpoznání hlasu.

Ukazuje se, že implementace podobných metod ověření bude „must have“ funkcionalita každé aplikace mobilního bankovnictví budoucnosti. Biometrie totiž přitahuje stále více uživatelů. Jedná se o nejkomfortnější metodu ověření. Uživatelé si nemusejí pamatovat hesla nebo kódy; k přihlášení použijí svůj prst nebo na telefon promluví. Kromě toho je biometrické ověření považováno za extrémně bezpečné. Je totiž téměř nemožné zfalšovat specifický otisk prstu nebo hlas. Současné technologie dokáží rozpoznat i opravdu nepatrné rozdíly.

Co zatím trochu omezuje větší rozšíření biometrického ověřování, je současná nabídka mobilních telefonů – snímačem otisků prstů disponuje jen pár nejvíce pokrokových „high end“ modelů.

Další konkurence Samsung Pay a Android Pay: banky

První americkou bankou, která se pustila do mobilních plateb přes smartphone je Capital One. Ta minulý týden představila novou mobilní aplikaci pro Android, která umožňuje platit pouze přiložením telefonu k terminálu. Hlavním motivem vydání této aplikace bylo „umožnit klientům platit mobilní aplikací vydanou finanční institucí, které věří“.

Příchod této aplikace by mohl způsobit odliv klientů Samsung Pay a Android Pay – především těch, kteří si pomalu osvojují moderní technologie a raději věří své bance než technologickým společnostem. Uživatelů smartphonů Apple se vydání této aplikace tolik nedotkne, protože Apple (zatím) neumožňuje využívat NFC čip aplikacím třetích stran. Nicméně je ještě příliš brzo na to snažit se vyčíslit finanční dopad na Google nebo Samsung. Především proto, že mobilní peněženky těchto společností přímo netvoří výnosy.

Na bankovní aplikaci pro migranty čeká už 56 000 lidí

Londýnský startup Monese vyvíjí aplikaci, která zvládne otevřít bankovní účet kdekoliv v Evropě během 3 minut. Společnost má na svém čekacím listu již 56 000 potenciálních zákazníků. Platforma umožní ověřit identitu kohokoliv z Evropského hospodářského prostoru a otevřít rychle bankovní účet i těm, kteří jsou v dané zemi noví.

Proces otevření účtu po příchodu do nové země je zdlouhavý a obtížný. Především kvůli zastaralým bankovním systémům, které nedokáží rychle ověřit, že klient opravdu je, kdo říká, že je. Aplikace od Monese to dokáže během několika minut a bude k tomu potřebovat jen selfie fotku a fotku pasu.

A vypadá to, že trh, na který se Monese chystá je opravdu velký. Již teď na aplikaci čekají desetitisíce lidí. Navíc podle Úřadu pro národní statistiku se v rámci států uvnitř Evropy ročně přestěhuje 3,4 miliony lidí. Nicméně aplikace není určená pouze migrantům. Monese bude schopná nabídnout například i Němci žijícímu v Německu účet u německé banky.

Společně se založením účtu klient dostane i debetní kartu Visa vydanou společností Monese, která bude propojena s jejich účtem. Platby a výběry z abnkomatů budou zdarma. Zahraniční transfery budou stát malý poplatek. Do budoucna plánuje Monese představit i multiměnový účet.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter