Infografika: Kam se přesouvá dějiště ekonomického růstu?


09:26 • 18. června 2017

Tagy: růst, Ekonomika, Čína, Indie, rozvojové trhy

Podle prognóz Světové banky z počátku tohoto roku by HDP globální ekonomiky mělo mezi roky 2017 a 2019 růst v průměru tempem 2,8 %. Jinými slovy, světová ekonomika, jejíž souhrnné HDP nyní činí 75 bilionů dolarů, v následujících třech letech expanduje o dalších 6,5 bilionu dolarů. A kdo na tom bude mít největší podíl? To se dozvíte v infografice z dílny Visual Capitalist.

Pokud vás zajímá, která země se v nejbližší budoucnosti stane dějištěm globálního ekonomického růstu, měli byste se podívat na východ. Nebo ještě přesněji, za vším hledejte Čínu. Ta bude mít v příštích třech letech na svědomí 35,2 % růstu světového HDP. Skoro o polovinu méně přispějí Spojené státy, konkrétně 17,9 %. Čínská a americká ekonomika tak v letech 2017 až 2019 zajistí více než půlku světového ekonomického růstu. 

Na dalších příčkách pomyslného žebříčku se pak znovu podíváme na rozvojové trhy – slušnými 8,6 % přispěje ke světovému růstu Indie. Indické ekonomice šlape na paty eurozóna s 7,9 %. Významně přispěje i řada dalších vyspělých, ale i rozvojových zemí: Indonésie (2,5 %), Jižní Korea (2,0 %), Austrálie (1,7 %), Kanada (1,7 %), Japonsko (1,5 %), Brazílie (1,2 %), Turecko 1,2 % ), Rusko (1,0 %) a Írán (1,0 %).

Zkáza starého kontinentu: Význam EU v globální ekonomice upadá

V infografice je patrný především narůstající význam rozvojových zemí. I když ekonomiky USA, eurozóny a dalších vyspělých států přidají ke světovému růstu slušný příspěvek, je to dáno především jejich současnou velikostí. Země sice rostou stabilně zhruba v rozmezí 2 až 3 %, avšak oproti rozvojovým regionům je to velmi pomalu. I když v poslední době zpomaluje i růst Číny, odhaduje se, že její ekonomika bude v letošním roce expandovat o 6,5 % a v letech 2018 a 2019 o 6,3 %. V trojici nejrychleji rostoucích ekonomik světa ji pak patrně doplní Indie a Indonésie.

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.