Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Kryptoměny aktivně používá přes 3 miliony lidí, jejich význam roste

Kolik lidí používá kryptoměny? A které? Univerzita Cambridge, která vydala dosud nejobsáhlejší studii týkající se trhu kryptoměn, odhaduje, že se počet jejich aktivních uživatelů pohybuje mezi 2,9 a 5,8 miliony. Největší oblibě se přitom těší bitcoin, i když se jeho tržní podíl neustále snižuje.

Průzkum Cambridge Centre for Alternative Finance byl proveden na základě informací získaných od 144 firem z 38 zemí, které tvoří dohromady přes 75 % trhu s kryptoměnami. Mezi firmami byli obchodní platformy, provozovatelé peněženek, poskytovatelé platebních služeb a tzv. těžaři.

Z údajů firem a statistik stahování u větších poskytovatelů peněženek došli autoři studie k závěru, že v loňském roce existovalo 35 milionů peněženek. Odhadují přitom, že aktivně využíváno jich je zhruba 5,8 až 11,5 milionu. Za předpokladu, že každý uživatel vlastní v průměru dvě peněženky, tak dle odhadů na celém světě používá jednu nebo více kryptoměn 2,9 až 5,8 milionu lidí.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Odhadů ohledně počtu uživatelů virtuálních peněz je zatím poskrovnu. Bostonský Fed míní, že v roce 2015 vlastnilo kryptoměny 2,8 milionu Američanů. Společnosti Coinbase a ARK Research vypočítaly, že v loňském roce vlastnilo bitcoiny 10 milionů lidí.

Co se bitcoinu týče, je podle průzkumu cambridgeské univerzity zdaleka nejpoužívanější digitální měnou. Hned za ním následuje s velkým odstupem měna ethereum. Všechny ostatní digitální měny mají oproti nim průměrné denní objemy transakcí poměrně nízké.

Cambridgeská studie však zároveň ukazuje na klesající trend, který tržní podíl bitcoinu v posledních letech vykazuje. Zatímco v březnu 2015 činil tržní podíl bitcoinu na trhu kryptoměn 86 %, o dva roky později to bylo 72 %. Nejrychleji naopak rostou objemy transakcí u měn Monero a Dash. Celkově kryptoměny jiné než bitcoin svůj podíl na kapitalizaci trhu zvýšily ze 3 % v roce 2015 na 6 % v roce 2017.

I přes růst popularity jiných kryptoměn si však bitcoin stále udržuje svou pozici jasného lídra. Bitcoin je také měnou, kterou podporují a používá převážná většina peněženek, obchodních platforem a poskytovatelů platebních služeb, kteří na této studii participovali.

Bitcoin byl první decentralizovanou digitální měnou, dnes jsou jich na trhu již stovky. Většina z nich, tzv. altcoiny, jsou jen jakési kopie bitcoinu či jiných kryptoměn, které mají jen odlišné hodnoty některých parametrů, ale nevykazují téměř žádné známky inovace.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn na začátku dubna 2017 činila podle studie 27 miliard dolarů, tedy třikrát tolik, co na jaře 2016. Vývoj tržní kapitalizace bitcoinu a ostatních digitálních měn znázorňuje následující graf. Autoři studie přitom uvádí, že na celkovém růstu měly relativně malý, ale nikoli nevýznamný, podíl altcoiny. Rostoucí podíl na tržní kapitalizaci nicméně zaznamenávají především inovativní kryptoměny.

Autoři studie přitom nemohli zohlednit prudké růsty, které se na digitálních měnách odehrávají od začátku dubna. Podle odhadu společnosti Coin Dance tak činil objem všech virtuálních měn k 9. květnu 2017 dokonce 53 miliard dolarů, podíl bitcoinu se přitom snížil na 54 %, uvádí švýcarský server Bitcoin News Schweiz. Hlavním motorem těchto dramatických změn je skutečnost, že byl bitcoin s platností od 1. dubna uznán jako legální platidlo v Japonsku, což výrazně posílilo důvěru investorů nejen v něj, ale i v další virtuální měny.

Bitcoin pokořil 1400 dolarů. Pomohli mu Japonci i velcí investoři

Růst tržní ceny kryptoměn v průběhu uplynulých let podpořil také růst tzv. těžařského sektoru. V posledních letech si těžaři na odměnách za potvrzení bloku a transakčních poplatcích vydělali přes dvě miliardy dolarů. V roce 2010 to přitom bylo jen 200 tisíc dolarů. Výnosy těžařů přitom tečou ve značné míře do Číny, neboť zde se nachází 58 % těžařských uskupení (tzv. mining pools).

Číňané odchází z práce a vydělávají miliony na bitcoinu

V současné době pracuje podle studie v kryptoměnovém odvětví přes 1800 lidí na plný úvazek, většina z nich v Asii a v USA. Vzhledem k tomu, že některé z dotázaných firem neuvedly ke svým zaměstnancům žádné údaje, mohl by být skutečný počet zaměstnaných dokonce vyšší než 2000.

Studie cambridgeské univerzity ukazuje, že se virtuální měny staly ekonomickým jevem, který je třeba brát vážně. „Mnozí považovali kryptoměny, jako je bitcoin, pouze za přechodný módní jev nebo jako něco nedůležitého. Tento pohled stále více protiřečí datům, jež pozorujeme,“ podotýká jeden z autorů studie Garrick Hileman.

Německá centrální banka varuje: Bitcoinu nevěřte!

Newsletter