Firmě Pegas Nonwovens ve čtvrtletí propadl zisk o 97 procent


AKTUALIZOVÁNO 11:27 08:06 • 26. května 2016

Tagy: Pegas Nonwovens, výsledky

AKTUALIZOVÁNO – Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens klesl v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 97 procent na 0,5 milionu eur. ​​​​​​ Provozní zisk EBITDA se snížil o 8,1 procenta na 11,6 milionu eur. Výnosy klesly o devět procent na 55,1 milionu eur.

Firma uvedla, že za poklesem výnosů stály především meziročně nižší ceny polymeru, které se v současnosti stabilizovaly a pohybují se na dlouhodobých minimech. Objem prodejů v tunách naproti tomu meziročně vzrostl. Přesto se skladové zásoby hotových výrobků v prvním čtvrtletí letošního roku mírně navýšily, zejména z titulu velmi dobré produkce.

Čistý zisk podle Josefa Němého z Komerční banky zásadně ovlivnila kurzová ztráta 3,7 milionů eur oproti kurzovému zisku 8,5 milionů euru před rokem. Celkově byla ziskovost mírně pod odhady.

„Hospodaření naší společnosti bylo v prvním čtvrtletí v souladu s naším očekáváním a jsem rád, že se nám podařilo navázat na velmi dobré výsledky z loňského roku. Výroba plnila přísně nastavené plánované parametry a blížila se rekordním úrovním,“ uvedl generální ředitel Pegas Nonwovens František Řezáč. Dodal, že ceny polymerů se po propadu na konci minulého roku stabilizovaly a dopad mechanismu přenesení cen vstupních materiálů do výsledků za první čtvrtletí tak nebyl významný.

Firma dnes potvrdila výhled zisku EBITDA na letošní rok v rozmezí od 43 do 49 milionů eur.

Miroslav Frayer z Komerční banky hodnotí výsledky hospodaření celkově neutrálně, přesto určitým zklamáním je výše čistého zisku, která může vést k mírným tlakům na pokles ceny akcií. „Nadále držíme naše nákupní doporučení,“ dodal.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
PEGAS

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.