Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Čas „zlatých“ býků aneb pohled technickou analýzou

Pro dlouhodobé investory je zlato již několik let poměrně velkým zklamání. Svého historického vrcholu se žlutý kov dotkl v roce 2011, kdy zbývalo jen málo k dosažení magické hranice dvou tisíc dolarů za unci. Od té doby cena kovu intenzivně padá. Dnes se zlato obchoduje kolem úrovně 1136 dolarů za unci.

I přesto, že je zlato společně se stříbrem tradičně považováno za tzv. bezpečný přístav, dění posledních několika měsíců tomu rozhodně nenasvědčuje. Začalo to řeckou krizí, pokračovalo panikou ohledně vývoje v Číně a, prozatím, končilo nervozitou, kterou svou úrokovou nečinností vyvolal Federální rezervní systém. Ve všech těchto případech byl cenový pohyb zlata vesměs krátkodobý. Klesající trend posledních let se tedy stále pevně drží opratí.

Tento týden se však cena dostala na úroveň, která by při troše štěstí mohla zafungovat jako poměrně silný support. Zastáncem tohoto zvratu je Carter Worth, obchodník společnosti Cornerstone Macro využívající především technickou analýzu, přičemž jeho strategie je založena obzvláště na identifikaci trendů, kterou doplňuje o prvky behaviorálních financí.

„Na trhu zlata jsme svědky dlouhého klesajícího trendu. Dnes to však vypadá, že by se situace mohla změnit,“ řekl Worth v rozhovoru pro CNBC. Poukázal přitom na fakt, že si kov za letošek prošel více jak 4% propadem, čímž se dostal na možnou dráhu nejdelšího ročního poklesu od roku 1997.

Při pohledu na graf reflektující vývoj ceny zlata od 70. let minulého století je patrné, že se dostáváme na jednu ze tří silných suppportních úrovní, ze kterých je nejaktuálnější 1078,35 dolarů za trojskou unci (viz graf č.1). „Pokud bychom zakreslili linii podél vrcholů na, resp. kolem maxima z roku 2011, vidíme, že tato downtrendová linie byla již třikrát až čtyřikrát otestována. Jakýkoliv náznak posílení by tedy naznačoval sílu tohoto supportu, který prozatím po dobu posledních tří let odolával,“ popsal situaci Worth.

Současná situace technikovi silně připomíná 50% zpětný pohyb cen, který byl pozorován v roce 1975. Právě náhlý pohyb proti dlouhému trendu je dle tradera přesně to, na co by se měli obchodníci nejvíce soustředit, obzvláště pokud se v okolí nachází silná supportní úroveň.

Na co vsadit?

Spíše než přímo do zlata doporučuje Worth zaměřit se na zlaté akcie, především na těžařské firmy.

„Zlato je sice v půli cesty ke svému low, ale pokud se zaměříte na těžaře, ti jsou na svých minimech již dávno,“ vysvětluje technik. Burzovně obchodovaný fond GDX, který sleduje koš titulů zlatých těžařů, spadl za tento rok o více jak 18 %, což je ideální příležitost pro otevření dlouhé pozice.

GDX by v tomto případě mohl otestovat resistentní trendovou linii táhnoucí se  od úrovní lehce pod 28 dolary z května 2014. Prostor pro růst je otevřen, a to až na hranici kolem 17 dolarů, což odpovídá téměř 13% růstu oproti aktuální ceně (viz graf č.2).

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Velký úprk ze zlatého trhu

Stratég: Zlato? Klidně i za 700 dolarů

Newsletter