Kolik vlastní první dvě desítky amerických miliardářů?

Říká se, že platí Paretovo pravidlo 80:20 či 90:10. Toto pravidlo se dá aplikovat i na bohatství, tedy že dvacet respektive deset procent nejbohatších by mělo vlastnit tolik, co zbytek populace. Ve Spojených státech amerických je tomu ale ještě trochu jinak. Podle nové studie jsou poloviny bohatství v Americe rozděleny mezi 0,00001 procenta obyvatel a těmi ostatními. 

Tato studie pochází z Institutu pro politická studia levicově orientovaného think tanku, která říká, že čisté jmění 400 nejbohatších Američanů čítá 2,34 miliardy dolarů, což je ekvivalentní s bohatstvím 61 procent americké populace, tedy se 194 milióny lidí.

Dokonce i mezi top 400 je tu velká propast. Nejbohatších 20 miliardářů v USA má kombinované čisté jmění 732 miliard dolarů. To je více než spodní polovina amerického obyvatelstva, neboli 152 milionů lidí. Zpráva říká, že rozdělení bohatství v Americe připomíná spíše pyramidu, nebo ještě lépe známý symbol města Seattle – budovu Space Needle.

„Čím se díváte na vyšší laťky našeho žebříku, tím větší vidíte nerovnováhu,“ uvádí se ve zprávě s názvem „Miliardář Bonanza: Forbes 400 a zbytek z nás“.

Říká se, že „boule“ v horní části budovy Space Needle reprezentuje nejbohatší 0,1 procenta Američanů. Odhad zní 115 000 domácností s čistým jměním začínajícím na 20 milionech dolarů pro každou jednotlivou domácnost. Stravování v rotující luxusní restauraci pak představuje 400 nejbohatších Američanů s minimálním čistým jměním 1,7 miliardy dolarů.

Na vrcholku této „Jehly“ sedí soukromý tryskáč Gulfstream 650 reprezentující „top dvacítku“. Do této skupiny patří Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos, bratři Kochovi, stejně tak i členové rodin Waltonů a Marsů.

Proud je metafora s tryskáčem vhodná, uvádí se ve zprávě, že „jen o velmi málo lidech z Forbes 400 můžeme bezpečně předpokládat, že létají komerčními lety.“

Vůči bohatým lidem má negativní postoj 77 procent Čechů

Newsletter