Co (ne)trápí čínského draka?

Během posledních dvou týdnů se ve světových médiích neustále proháněl čínský rudý drak. Jeho „let“ však, bohužel, připomínal spíše volný pád s tím, jak se propadaly hlavní akciové trhy země. Ano, Čína si opět prošla obdobnou situací, které jsme byli svědky loni v létě. Akciová bublina, resp. její splasknutí, navíc upozornila i na další problémy, se kterými se čínská ekonomika aktuálně potýká.

Nebudeme-li uvažovat zmiňovaný pád , vrásky investorům dělá i ekonomický vývoj země. Cíl byl nastaven jasně, čínský produkt poroste tempem 7 %. Ambice slušné, ovšem realita je jiná. Byť poslední čísla ukázala pouze mírné zpomalení na 6,9 % tempa růstu produktu, mnozí investoři ho nepokládají za pravdivé. Dle jejich názoru čínská ekonomika prokazatelně rychleji zpomaluje a zveřejněná čísla jsou pouze „dílem“ čínských úředníků.

Na pomyslné lámání chleba dojde zítra. Úterý buďto potvrdí, nebo vyvrátí všechny spekulace, jelikož bude zveřejněno čínské HDP za poslední kvartál. Očekávání jsou nastavena na 6,9 %, což je sice v porovnání se zbytkem světa skvělé číslo, ovšem v rámci čínských historický dat jde o nejnižší tempo růstu země od první poloviny 90. let (viz graf č.1).

Zpomalení přichází v době, kdy si čínská vláda nastavila vyjma růstu i další cíle. Jedním z nich je transformace ekonomiky z čistě průmyslové a závislé především na investicích na ekonomiku taženou spotřebou a službami. Pravdou je, že schopnost čínské vlády efektivně řídit tento přerod je poměrně silně kritizována, a to i přesto, že po roce 2012 již bylo možné vidět první krůčky této snahy (viz graf č.2), které byly patrné především z celkového zpomalení čínského průmyslu.

Konečná data budou zveřejněna v noci z pondělí na úterý, přesně ve 3:00 SEC. Jak se na možný výsledek dívají světoví experti?

Biran Tan, společnost Nomura

Brian Tan, ekonom ze společnosti Nomura, očekává, že čínská ekonomika v posledním čtvrtletí 2015 zpomalila na meziročních 6,4 %.

„Zpomalení se projeví především v sektoru financí. Právě ten byl totiž nejvíce zasažen nedávným propadem akcií,“ přepisuje Tanova slova server CNBC. „Nicméně, ostatní segmenty by měly prokázat obdobný výkon, jako tomu bylo v předchozím kvartále. Horší čísla očekávám v těžařském sektoru, výrobě a v těžkém průmyslu. Naopak dařit by se mělo infrastruktuře a poté spotřebě i službám,“ dodal ekonom.

Mizuho Bank

Analytický tým společnosti Mizuho Bank věří, že čínská ekonomika by mohla zpomalit až na 6,8 %. Své tvrzení argumentuje především špatnou výkonností výrobního sektoru, která mohla být vypozorována například z indexu nákupních manažerů PMI, který se dlouhodobě potýká s klesajícím trendem, a to dokonce pod hranici 50 bodů.

„Medvědi budou oplakávat čínskou neschopnost obnovy růstu, a to i přes všechny podpůrné fiskální a monetární programy,“ míní analytici z Mizuho Bank. „Stejně tak se otevře prostor pro „měnové“ pesimisty, kteří věří v další oslabení čínské měny jakožto důkazu nestabilní ekonomické situace celé země a možné rozbušky další měnové války.“

Societe Generale

Francouzská banka Societe Generale se jako jedna z mála vyjadřuje o Číně mírně pozitivními slovy. Její představa ohledně tempa růstu HDP se ale i tak zastavila na 6,8 %.

„Očekáváme mírné zlepšení v rámci růstového momenta asijské ekonomiky, které by mělo reflektovat především aplikovaná měnová a fiskální opatření,“ napsal banka ve své studii. Lví podíl na celkovém zpomalení má mít především finanční sektor, který byl zasažen akciovým propadem a panikou na začátku letošního roku.

Agentura Moody‘s

Ratingová agentura Moody‘s pracuje s meziročním zpomalením na úrovni 5,7 %, ovšem z hlediska „oficiálních“ čísel se přiklání k 6,8 %.

„Čínská ekonomika v posledním čtvrtletí 2015 dále zpomalovala, přičemž hlavní brzdou byl průmyslový a finanční sektor společně s úpadkem exportů a importů,“ přepisuje názor banky server CNBC. „Tlak na růst cen neexistuje, do toho vláda opět srazila úrokové sazby, což se projeví v dalším prohloubením produkční mezery, a tedy i v potřebě dalšího stimulu.“

Jak to vidí čínská garnitura?

V nejlepší světle si nadcházející data maluje čínská garnitura. Sám premiér Li Kche-čchiang v sobotu během slavnostního otevření Asijské banky pro investice do infrastruktury sdělil, že čínská ekonomika dosáhne ročního tempa růst o velikosti 7 %, přičemž sektor služeb a spotřeby se na tomto výsledku podílel více jak nadpoloviční většinou.

Premiér zároveň uvedl, že zaměstnanost vzrostla o více, než bylo původně očekáváno, a že nedávné oslabení jüanu rozhodně nemá co dočinění se snahou vlády o umělou podporu exportního sektoru. Centrální banka se prý naopak snaží udržet svou měnu na co nejstabilnější úrovni, přičemž, i přes všechny spekulace ohledně masivního propadu zahraničních rezerv, k tomu neustále disponuje dostatečně velkou zásobou peněžních zdrojů.

Newsletter