Ceny průmyslových výrobců v září meziměsíčně rostly


AKTUALIZOVÁNO 10:14 09:14 • 17. října 2016

Tagy: ČR, průmysl ČR

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v září meziročně snížily o 2,4 procenta po srpnovém poklesu o 3,4 procenta. Nejvíce klesly ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Významně se snížily ceny v oddílu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a to o 4,1 procenta. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců v září naopak vzrostly o 0,3 procenta.

Meziročně klesly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,5 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o dvě procenta. Ceny vody, její úpravy a rozvodu vzrostly o 1,6 procenta a ceny v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 0,7 procenta.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o pět procenta.

Proti srpnu vzrostly především ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. „Jejich vývoj tak víceméně odráží dynamiku cen ropy na světových trzích. Ty zastavily svůj růst v červnu po britském referendu o vystoupení země z EU. K jejich růstu pak došlo na přelomu září a října poté, co se kartel OPEC předběžně dohodl na omezení těžby ropy. Cena černého zlata se tak znovu vyhoupla nad 50 USD za barel,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,4 procenta, z toho ceny mléčných výrobků o 2,3 procenta a zpracovaného masa a výrobků z masa o 0,6 procenta. Snížily se ceny těžby a dobývání a ceny v oddílu elektrických zařízení shodně o 0,2 procenta.

Zeisel dodal, že v říjnu lze očekávat další zvýšení cen výrobců tažené rostoucími cenami ropy.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.