Dark web, bitcoin a přesun jinam

Bitcoin, společně s technologií blockchain, představuje revoluci světa platebních styků. Avšak ať už jsou jeho přínosy jakkoliv záslužné, stále nelze opominout fakt, že díky decentralizaci a anonymitě je zároveň poměrně oblíbeným platebním prostředkem subjektů páchajících trestnou činnost. Na to samozřejmě reagují světové právní orgány, které svou činností postupně zlepšují analýzu dat, aby tak snáze dopadly ony kriminální živly, které ke své činnosti využívají právě bitcoin. A proto se zločinci začínají postupně zaměřovat na jiné digitální měny, jako je např. monero.

Zájem o bitcoin ze strany provozovatelů nelegální činnosti tak postupně ochabuje, což je poměrně snadno patrné na tzv. dark webu. Ačkoliv je obtížné zjistit přesný počet transakcí spojených s kriminální činností, kde hrály roli digitální měny, Shone Anstey, spoluzakladatel a prezident Blockchain Intelligence Group, v rozhovoru pro server CNBC řekl, že počet nelegálních transakcí spojených s bitcoinem klesl v loňském roce zhruba o polovinu z celkového objemu na zhruba 20 %. Prý se tak děje i přesto, že celkový objem BTC transakcí globálně roste.

Změnu pozorovanou na dark webu potvrdil i Úřad pro vnitřní bezpečnost Spojených států. Informace, které poskytl serveru CNBC, tvrdí, že kriminálníci nově mnohem častěji vyhledávají ostatní digitální měny, jako je monero a etherum. Proč? Jednoduše si začínají uvědomovat, že bitcoin svým způsobem pracuje pro ně, ale zároveň také proti nim.

Bitcoin je postavený na technologii blockchain, která funguje jako veřejný záznam transakcí dostupný online. Uživatelé pro svou činnost potřebují veřejnou adresu složenou z čísel a písmen, aby byli schopni přijímat platby. Výsledkem je, že zpravodajské agentury mohou sledovat pohyb finančních prostředků na vybrané adresy, které poskytují například hackeři, díky čemuž možné zločince identifikují, jakmile se pokoušejí vyplatit skrze více regulované subjekty, jako jsou burzy nebo banky, píše server CNBC.

A poměrně se jim to daří. Jonathan Levin, spoluzakladatel analytické firmy Chainalysis, v tomto směru potvrdil, že nedávné zásahy v oblasti vymáhání práva upozornily na podezřelé uživatele v rámci dark webu, kde jsou kryptoměny významným platidlem.

Koncem července pak oznámilo Ministerstvo spravedlnosti USA a Europol uzavření dvou největších trhů dark webu, a to AlphaBay a Hansa, které využívaly desítky tisíc prodejců například k prodeji nelegálních drog, padělaných dokladů a dalších nelegálních produktů. Ministerstvo uvedlo, že AlphaBay a Hansa k transakcím používaly především bitcoin, monero a ethereum. Od spuštění těchto trhů v roce 2014 pak byly dle odhadů provedeny obchody v hodnotě jedné miliardy dolarů. 

Jak moc je bitcoin v kurzu?

Průměrný počet denních bitcoinových transakcí dosáhl v srpnu letošního roku téměř 224 tisíc. V srpnu roku 2016 to bylo kolem 206 tisíc. Denní objem bitcoinových obchodů rapidně vzrostl v průběhu minulého roku. Také vzrostl průměrný objem transakcí, který vloni v srpnu dosahoval 86,7 milionu dolarů, zatímco letos v srpnu to byly již 2 miliardy.

Monero a hackery oblíbené ethereum

V posledních třech letech se objevily nové digitální měny, jako např. monero. Mnohé z nich vznikly ve snaze ještě více udržet anonymitu jejich uživatelů. Na rozdíl od otevřených záznamů bitcoinových transakcí, technologie monera skrývá jméno odesílatele, příjemce i částku. 

Pozadu ale nezůstává ani ethereum. Společnost Chainanalysis na svých stránkách uvedla, že hackeři na ethereu v letošním roce vydělali 225 milionů dolarů. Phishingové útoky, podvodné emaily a jiné formy komunikace používané k tomu, aby lidé odhalili své osobní údaje, tvoří v letošním roce více než polovinu veškerých výtěžků z počítačové kriminality. Jen v ethereu to dělá 115 milionů dolarů.

Newsletter